| Supply Ability | 10000 units per month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Carton Package |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Touch Technology | Infrared touch |
| Touch Point | 10 touch |
| Resolution | 32768*32768 |
| Touch Method | finger or any opaque objects |
| Positioning Accuracy | <2mm |
| Connecting Port | USB2.0 USB3.0 |
| Operating System | Wins, Linux, Mac, Android |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Installation | Wall mounted, cabinets, mobile stand (optional) |
| Color | Black(other colors optional ),Gray,Silver/Black |
| Whiteboard type | Interactive Whiteboard,Electronic Whiteboard,Standard Whiteboard |
| Folded | No |
| Type | infared Whiteboard |
| Application | School Teaching,education,Classroom education for school,business,presentation |
| Material | Aluminum Alloy Frame,Nano+Aluminum honeycomb/ceramic,Aluminum Frame + Rolled-Cold Steel |
| Name | infrared digital interactive whiteboard |
| Function | projector use, For Education or Meeting |
| Aspect Radio | 16:10, 16:9... |
| Hotkeys | Two sides hotkeys or without |
| Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Warranty | 3- year |
| Accuracy | 2mm |
| Mobile Stand | Optional |
| Brand Name | iBoard or OEM |
| Model Number | IB-86Q4 |
| Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
| Place of Origin | Shenzhen, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Interactive Whiteboard Touch 86 Inch Education with Compatible Software
Sturdy IBoard Interactive Whiteboard Working Humidity 0% To 90% Beautiful
150 Inch Interactive Whiteboard For Academic Hall
102 Inch High Precision Control Interactive Smart Whiteboard with Aluminum Alloy
Product Specification
| Supply Ability | 10000 units per month | Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Carton Package | Payment Terms | T/T,L/C |
| Touch Technology | Infrared touch | Touch Point | 10 touch |
| Resolution | 32768*32768 | Touch Method | finger or any opaque objects |
| Positioning Accuracy | <2mm | Connecting Port | USB2.0 USB3.0 |
| Operating System | Wins, Linux, Mac, Android | Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Installation | Wall mounted, cabinets, mobile stand (optional) | Color | Black(other colors optional ),Gray,Silver/Black |
| Whiteboard type | Interactive Whiteboard,Electronic Whiteboard,Standard Whiteboard | Folded | No |
| Type | infared Whiteboard | Application | School Teaching,education,Classroom education for school,business,presentation |
| Material | Aluminum Alloy Frame,Nano+Aluminum honeycomb/ceramic,Aluminum Frame + Rolled-Cold Steel | Name | infrared digital interactive whiteboard |
| Function | projector use, For Education or Meeting | Aspect Radio | 16:10, 16:9... |
| Hotkeys | Two sides hotkeys or without | Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Warranty | 3- year | Accuracy | 2mm |
| Mobile Stand | Optional | Brand Name | iBoard or OEM |
| Model Number | IB-86Q4 | Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
| Place of Origin | Shenzhen, CHINA | ||
| High Light | Optical Electronic Interactive Whiteboard ,32768*32768 Electronic Interactive Whiteboard | ||
86 inchInteractive Whiteboard
Smart Digital Whiteboard
For Classroom Meeting use
It is used in a variety of settings, including classrooms at all levels of education, in corporate board rooms and work groups, in training rooms for professional sports coaching, in broadcasting studios, and others.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
30000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special... ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!