| Type | IPS |
| Display Size | customized |
| Aspect ratio | 4:3/16:9/16:10 |
| Installation | Wall Mounted |
| Usage | classroom, meeting room,training center |
| Operating system | AndroidMAC/Linux/Windows XP/VISTA/7/8/10 |
| Writing method | pen/finger touch |
| Connecting port | USB2.0/1.1/3.0 |
| Certificate | CE/CCC/FCC/ROHS/ISO9001 |
| Brightness | 350cd/m2 |
| Packaging Details | Carton Package |
| Delivery Time | 30 days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 10000 units per month |
| Aspect Radio | 16:10, 16:9... |
| Interface | USB, VGA, RS232, HDMI |
| Screen Size | 65",75",86", 98" |
| Multi-Touch | Up to 40 points |
| Hotkeys | Two sides hotkeys |
| Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Touch Points | 20 points |
| Warranty | 1 year |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Operation System | Andriod/Windows/Linux/Mac.etc. |
| Accuracy | 2mm |
| Mobile Stand | Optional |
| Colors | Black Or OEM |
| Place of Origin | Shenzhen, CHINA |
| Brand Name | iBoard or OEM |
| Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
Interactive Whiteboard Touch 86 Inch Education with Compatible Software
Sturdy IBoard Interactive Whiteboard Working Humidity 0% To 90% Beautiful
150 Inch Interactive Whiteboard For Academic Hall
102 Inch High Precision Control Interactive Smart Whiteboard with Aluminum Alloy
Product Specification
| Type | IPS | Display Size | customized |
| Aspect ratio | 4:3/16:9/16:10 | Installation | Wall Mounted |
| Usage | classroom, meeting room,training center | Operating system | AndroidMAC/Linux/Windows XP/VISTA/7/8/10 |
| Writing method | pen/finger touch | Connecting port | USB2.0/1.1/3.0 |
| Certificate | CE/CCC/FCC/ROHS/ISO9001 | Brightness | 350cd/m2 |
| Packaging Details | Carton Package | Delivery Time | 30 days |
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 10000 units per month |
| Aspect Radio | 16:10, 16:9... | Interface | USB, VGA, RS232, HDMI |
| Screen Size | 65",75",86", 98" | Multi-Touch | Up to 40 points |
| Hotkeys | Two sides hotkeys | Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Touch Points | 20 points | Warranty | 1 year |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz | Operation System | Andriod/Windows/Linux/Mac.etc. |
| Accuracy | 2mm | Mobile Stand | Optional |
| Colors | Black Or OEM | Place of Origin | Shenzhen, CHINA |
| Brand Name | iBoard or OEM | Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
| High Light | Classroom Interactive Whiteboard ,Dual System Interactive Whiteboard ,Smart Interactive Whiteboard Dual System | ||
|
Product Name
|
Interactive Whiteboard
|
|
Operating system
|
Android Windows Linux Mac
|
|
Input voltage
|
AC(90~240)V-50/60Hz
|
|
Installation
|
Wall Mounted or mobile stand optional
|
|
Application
|
For Home & Student & Business
|
|
Brightness
|
350cd/㎡
|
|
Aspect ratio
|
16:9
|
|
Writing method
|
pen/finger touch
|
|
Product Dimension
|
2363*1280*60mm
|
|
Supply ability
|
3000 Piece/Pieces per Month
|
FAQ:
1. Q: Are you a factory?
A: Yes, we are a factory. We're located in Shenzhen China.
2. Q: How can I trust your product quality?
A: Quality is what we put first over the last 15 years. From material purchasing to product delivery, we have own professional staff and procedures to prevent potential quality risk. Our products have been approved by CE & ROHS & ISO & FCC etc.
3. Q: What's your after-sale service?
A: If any problems, you will get our reply within 24 hours. Solution will be offered instantly.
4. Q: Do you have MOQ?
A: Generally, our MOQ is 1 pcs. But the larger the order is, the more discounts will be given.
5. Q: Could you offer the OEM&ODM service?
A: Yes, we can. We've been providing OEM&ODM service for many world-class companies for over 15 years.
6. Q: What's the leading time?
A: The leading time for sample would be 3-7 days. As for large order, it takes about 25 days.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
30000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special... ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!