China Low threshold input optocoupler Broadcom HCPL-0300-500E designed for RS-232-C
  1. China Low threshold input optocoupler Broadcom HCPL-0300-500E designed for RS-232-C
Low threshold input optocoupler Broadcom HCPL-0300-500E designed for RS-232-C
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Power Dissipation 40mW
Output Current 25mA
Low Level Delay Time 160ns
High Level Delay Time 200ns
Reverse Voltage 3V
Voltage - Forward(Vf) 1.3V
Voltage - Supply 4.75V~5.25V
Forward Current(If) 5mA
Operating Temperature -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) 0.4V/ns
Number of Channels 1
Input threshold current 750uA
Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV
Input Type DC
Description 25mA 3V 1.3V 4.75V~5.25V DC SOIC-8 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # HCPL-0300-500E
Package SOIC-8
Model Number HCPL-0300-500E
Product Specification
Power Dissipation 40mW Output Current 25mA
Low Level Delay Time 160ns High Level Delay Time 200ns
Reverse Voltage 3V Voltage - Forward(Vf) 1.3V
Voltage - Supply 4.75V~5.25V Forward Current(If) 5mA
Operating Temperature -40℃~+85℃ CMTI(kV/us) 0.4V/ns
Number of Channels 1 Input threshold current 750uA
Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV Input Type DC
Description 25mA 3V 1.3V 4.75V~5.25V DC SOIC-8 Logic Output Optoisolators RoHS Mfr. Part # HCPL-0300-500E
Package SOIC-8 Model Number HCPL-0300-500E
Product Overview
The HCPL-2300/HCPL-0300 is an 8 MBd low input current optocoupler designed for isolated logic and data communication circuits. It features an 820 nm AlGaAs LED with fast rise and fall times at low drive currents, making it suitable for RS-232-C interfaces requiring ground loop isolation and improved common mode rejection. This optocoupler offers guaranteed low input thresholds (IF = 0.5 mA, VF 1.5 V) and high-speed operation (guaranteed 5 MBd over temperature). Its versatile compatibility with TTL, LSTTL, and CMOS logic, combined with an internal shield for guaranteed common mode rejection and an open collector output with an optional integrated pull-up resistor, provides design flexibility. The device is guaranteed for static and dynamic performance from -40C to 85C and is available with various safety approvals.
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Compliance: Lead (Pb) Free, RoHS 6 fully compliant options available
  • Material Group: IIIa (DIN VDE 0110, 1/89)
  • Surface Mount Classification (Option 300): Class A (CECC 00802)
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Units Conditions Notes
Propagation Delay Time (tPLH) tPLH 85 160 ns CP = 20 pF 4, 8
Propagation Delay Time (tPHL) tPHL 110 200 ns CP = 20 pF 5, 8
Output Rise Time (10-90%) tr 40 ns CP = 20 pF 7, 8
Output Fall Time (90-10%) tf 20 ns 8
Common Mode Transient Immunity (High Output) |CMH| 100 400 V/s VCM = 50 V (peak), VO (min.) = 2 V, RL = 560 , IF = 0 mA 9, 10, 6
Common Mode Transient Immunity (Low Output) |CML| 100 400 V/s VCM = 50 V (peak), VO (max.) = 0.8 V, RL = 560 , IF = 0.5 mA 9, 10, 7
Input Voltage, Low Level VFL -2.5 0.8 V
Input Current High Level IFH 0.5 0.75 mA -40C to 85C
Input Current High Level IFH 0.5 1.0 mA 0C to 85C
Supply Voltage, Output VCC 4.75 5.25 V
Operating Temperature TA -40 85 C
Input Forward Voltage VF 1.0 1.3 1.5 V IF = 1.0 mA, TA = 25C 2
Internal Pull-up Resistor RL 680 1000 1700 TA = 25C
External Air Gap (Clearance) L(IO1) 7.1 mm Measured from input to output terminals Min.
External Tracking Path (Creepage) L(IO2) 7.4 mm Measured from input to output terminals Min.
Internal Plastic Gap (Clearance) 0.08 mm Through insulation distance
Tracking Resistance (CTI) CTI 175 V DIN IEC 112/VDE 0303 PART 1
Maximum Working Insulation Voltage (Option 060) VIORM 630 V peak