China Gate Drive Optocoupler KTP HCPL-3150-C5L0 Featuring 1.0A Output Current for
  1. China Gate Drive Optocoupler KTP HCPL-3150-C5L0 Featuring 1.0A Output Current for
Gate Drive Optocoupler KTP HCPL-3150-C5L0 Featuring 1.0A Output Current for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Power Dissipation 250mW
Output Current 1.5A
Operating Temperature -40℃~+100℃
Propagation Delay(tpd) 500ns;500ns
Isolation voltage(Vrms) 5kV
Reverse Voltage 5V
Load Type MOSFET;IGBT
Rise Time 60ns
Voltage - Supply 15V~30V
Fall Time 60ns
Voltage - Forward(Vf) 1.5V
CMTI(kV/us) 50kV/us
Number of Channels 2
Description 1.5A 5V 60ns 15V~30V 60ns 1.5V SMD-8P Isolators - Gate Drivers RoHS
Mfr. Part # HCPL-3150-C5L0
Package SMD-8P
Model Number HCPL-3150-C5L0
Product Specification
Power Dissipation 250mW Output Current 1.5A
Operating Temperature -40℃~+100℃ Propagation Delay(tpd) 500ns;500ns
Isolation voltage(Vrms) 5kV Reverse Voltage 5V
Load Type MOSFET;IGBT Rise Time 60ns
Voltage - Supply 15V~30V Fall Time 60ns
Voltage - Forward(Vf) 1.5V CMTI(kV/us) 50kV/us
Number of Channels 2 Description 1.5A 5V 60ns 15V~30V 60ns 1.5V SMD-8P Isolators - Gate Drivers RoHS
Mfr. Part # HCPL-3150-C5L0 Package SMD-8P
Model Number HCPL-3150-C5L0
HCPL-3150 1.0A Output Current Gate Drive Optocoupler
The HCPL-3150 is a 1.0A output current gate drive optocoupler designed to drive most 800V/20A IGBT/MOSFETs. It features an AlGaAs infrared LED optically coupled to an integrated circuit with a high-speed driver, enabling a push-pull MOSFET output stage. This device is ideal for fast switching drive applications in motor control inverters and high-performance power systems using power IGBTs and MOSFETs.
Product Attributes
  • Brand: KTP Semiconductor
  • Origin: China (implied by Chinese datasheet)
  • Material: AlGaAs LED, Integrated Circuit
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypicalMaxUnitConditions
General Characteristics
Common Mode RejectionCMR2050kV/sOutput High, VCM=2000V
Switching Speed (Propagation Delay)tPLH100255500nsIF=7mA to 16mA, Rg=20, Cg=10nF, f=10kHz, DutyCycle=50%
Switching Speed (Propagation Delay)tPHL100275500nsIF=7mA to 16mA, Rg=20, Cg=10nF, f=10kHz, DutyCycle=50%
Pulse Width DistortionPWD20300ns|tPHL-tPLH|
Output Rise TimetR60nsIF=7mA to 16mA, Rg=20, Cg=10nF, f=10kHz, DutyCycle=50%
Output Fall TimetF60nsIF=7mA to 16mA, Rg=20, Cg=10nF, f=10kHz, DutyCycle=50%