China Single Channel Half Pitch Phototransistor Optocoupler Broadcom ACPL 214 500E for
  1. China Single Channel Half Pitch Phototransistor Optocoupler Broadcom ACPL 214 500E for
Single Channel Half Pitch Phototransistor Optocoupler Broadcom ACPL 214 500E for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Fall time 3us
Rise time 2us
Output Current 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature -55℃~+110℃
Load Voltage 80V
Reverse Voltage -
Current transfer ratio 20%;400%
Forward Current(If) 50mA
Pd - Power Dissipation 200mW
Number of Channels 1
Load Type Phototransistor
Input type AC,DC
Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV
Description 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V AC,DC SOIC-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # ACPL-214-500E
Package SOIC-4
Model Number ACPL-214-500E
Product Specification
Fall time 3us Rise time 2us
Output Current 50mA Vce Saturation(VCE(sat)) 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature -55℃~+110℃ Load Voltage 80V
Reverse Voltage - Current transfer ratio 20%;400%
Forward Current(If) 50mA Pd - Power Dissipation 200mW
Number of Channels 1 Load Type Phototransistor
Input type AC,DC Isolation Voltage(Vrms) 3.75kV
Description 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V AC,DC SOIC-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS Mfr. Part # ACPL-214-500E
Package SOIC-4 Model Number ACPL-214-500E
Product Overview
The Broadcom ACPL-214 is a single-channel, half-pitch phototransistor optocoupler designed for AC input applications. It features two inversely parallel connected light-emitting diodes optically coupled to a phototransistor, housed in a 4-pin SO package. This optocoupler provides high input-output isolation voltage of 3750 VRMS and a typical response time of 2 s. With a minimum Current Transfer Ratio (CTR) of 20% at 1 mA input current, the ACPL-214 is suitable for I/O interfaces in programmable controllers and computers, sequence controllers, system appliances, measuring instruments, and signal transmission between circuits of different potentials and impedances.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package Type: SO-4 Surface Mount
  • Certifications: cUL, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • RoHS Compliant: Yes (indicated by option codes)
Technical Specifications
Feature Value Conditions/Notes
Product Name ACPL-214 AC Input, Half-Pitch Phototransistor Optocoupler
Input Channels Single Channel
Input Type AC Input
Isolation Voltage (RMS) 3750 VRMS For 1 minute
Current Transfer Ratio (CTR) 20% (min) IF = 1 mA, VCC = 5V
Response Time (tr) 2 s (typ) VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100
Common Mode Rejection (CMR) 10 kV/s (typical)
Forward Voltage (VF) 1.2 - 1.4 V IF = 20 mA
Collector Dark Current (ICEO) 100 nA (max) VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (BVCEO) 80 V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage (BVECO) 7 V IE = 100 A, IF = 0 mA
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) 0.4 V (max) IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Isolation Resistance (Riso) 5 10 (min) DC500V, R.H. 40%~60%
Cut-off Frequency (FC) 80 kHz (typ) VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Fall) (tf) 3 s (typ)
Turn-on Time (ton) 3 s (typ)
Turn-off Time (toff) 3 s (typ)
Storage Temperature 55 to 125 C
Operating Temperature 55 to 110 C
Collector Current (IC) 50 mA (max)
Collector Power Dissipation (PC) 150 mW (max)
CTR Ranks Available 0 (20% - 400%), A (50% - 250%) IF = 1 mA, VCE = 5V