Mfr. Part # MC100EL1648DR2G
Package SOIC-8
Model Number MC100EL1648DR2G
Product Specification
Description SOIC-8 VCOs (Voltage Controlled Oscillators) RoHS Mfr. Part # MC100EL1648DR2G
Package SOIC-8 Model Number MC100EL1648DR2G
Product Overview
The MC100EL1648 is a 5 V ECL Voltage Controlled Oscillator Amplifier designed for applications requiring a local oscillator or a fixed-frequency clock. It utilizes an external parallel tank circuit (inductor and capacitor) for oscillation and can incorporate a varactor diode for voltage-controlled frequency (VCO) operation. This device is ideal for electronic test equipment and high-speed digital telecommunications. It features an on-chip termination emitter resistor for direct AC-coupling to transmission lines and offers an extended frequency range due to its advanced bipolar process technology.
Product Attributes
  • Brand: onsemi (Semiconductor Components Industries, LLC)
  • Pb-Free Devices: Yes
Technical Specifications
Characteristic Value Unit
Model MC100EL1648 -
Typical Operating Frequency Up to 1100 MHz
Power Supply Voltage 5.0 Vdc
Power Consumption 19 (Typ) mA
PECL Mode Operating Range (VCC) 4.2 to 5.5 V
NECL Mode Operating Range (VEE) -4.2 to -5.5 V
Input Capacitance (Typ) 6.0 pF
Output Current (Continuous) 50 mA
Output Current (Surge) 100 mA
Operating Temperature Range -40 to +85 C
Storage Temperature Range -65 to +150 C
Internal Input Pulldown Resistor N/A -
Internal Input Pullup Resistor N/A -
ESD Protection (HBM) > 1 kV -
ESD Protection (MM) > 100 V -
ESD Protection (CDM) > 1 kV -
Moisture Sensitivity Level (SOIC-8) Level 1 -
Moisture Sensitivity Level (TSSOP-8) Level 3 -
Flammability Rating UL 94 V-0 @ 0.125 in -
Transistor Count 11 -
IC Latchup Test Meets or Exceeds JEDEC Standard EIA/JESD78 -
PECL DC Characteristics (VCC=5.0V, VEE=0V) - Power Supply Current (IEE) 13-25 mA
PECL DC Characteristics (VCC=5.0V, VEE=0V) - Output HIGH Voltage (VOH) 3950-4610 (Typ) mV
PECL DC Characteristics (VCC=5.0V, VEE=0V) - Output LOW Voltage (VOL) 3040-3600 (Typ) mV
PECL DC Characteristics (VCC=5.0V, VEE=0V) - AGC Input 1690-1980 (Typ) mV
PECL DC Characteristics (VCC=5.0V, VEE=0V) - Bias Voltage (VBIAS) 1650-1800 (Typ) mV
NECL DC Characteristics (VCC=0V, VEE=-5.0V) - Power Supply Current (IEE) 13-25 mA
NECL DC Characteristics (VCC=0V, VEE=-5.0V) - Output HIGH Voltage (VOH) -1050 to -399 (Typ) mV
NECL DC Characteristics (VCC=0V, VEE=-5.0V) - Output LOW Voltage (VOL) -1960 to -1400 (Typ) mV
NECL DC Characteristics (VCC=0V, VEE=-5.0V) - AGC Input -3310 to -3020 (Typ) mV
NECL DC Characteristics (VCC=0V, VEE=-5.0V) - Bias Voltage (VBIAS) -3350 to -3200 (Typ) mV