China interference suppression capacitor CHAMPION MPP475K0160D322818B2815 metallized
  1. China interference suppression capacitor CHAMPION MPP475K0160D322818B2815 metallized
interference suppression capacitor CHAMPION MPP475K0160D322818B2815 metallized
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 4.7uF
Operating Temperature -40℃~+105℃
Tolerance ±10%
Voltage Rating 160V
Description 4.7uF -40℃~+105℃ ±10% 160V Through Hole,P=27.5mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # MPP475K0160D322818B2815
Package Through Hole,P=27.5mm
Model Number MPP475K0160D322818B2815
Product Specification
Capacitance 4.7uF Operating Temperature -40℃~+105℃
Tolerance ±10% Voltage Rating 160V
Description 4.7uF -40℃~+105℃ ±10% 160V Through Hole,P=27.5mm Film Capacitors RoHS Mfr. Part # MPP475K0160D322818B2815
Package Through Hole,P=27.5mm Model Number MPP475K0160D322818B2815
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CHAMPION ()
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: JIS 5115, IEC384-16
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ScopeCapacitors for type MPP
Operation Temperature -40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Tape CodesPEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
Capacitance CodesCodeCapacitance
1010.0001uF
1020.001uF
1030.01uF
1040.1uF
1051uF
10610uF
Tolerance CodesCodeTolerance
F1%
G2%
H2.5%
I3%
J5%
K10%
M20%
Rated Voltage Formate.g., 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
DC/AC IndicatorDDC; AAC
Size Formate.g., 090805(W)9*(H)8*(T)5
Lead Forming CodesCodeLead Forming
BTAPING
KCustomer Special Require
R, U, W, T, S(Specific types not detailed)
Lead Pitch CodesCodePitch(mm)
087.5mm
1010mm
1515mm
2020mm
2827.5mm
Lead Length CodesCodeLength(mm)
044mm
088mm
1010mm
1313mm
2323mm
3030mm
4040mm
Test ItemsPerformanceTest Method
Withstand Voltage (Terminals)Shall be no abnormality150% Of Rated Voltage, 60sec.
Withstand Voltage (Terminal to Enclosure)Shall be no abnormalityUR200+1000VDC, 60sec.
Insulation Resistance (Terminals)CR 0.33uF IR 9,000M; CR > 0.33uF IR 3,000 (M. uF)Measured at 10015VDC, For 60sec / 25
CapacitanceWithin the tolerance specified1KHz, 1Vrms Max. at 25
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max.1KHz, 1Vrms Max. at 25
Bending Strength of TerminalNo wire breakage and No Damage of CapacitorLoad Force: 0.5 Kg; Bending Time: 4 x 90 in 5sec
Vibration(1) Appearance: No Visible Damage (2) Contact: NormalFrequency change: 1min./cycle 10~55~10Hz; Vibration distance: 1.5mm; Course: X, Y, Z axis; Time: 2h/axis (6h total)
Solder-ability75% Of The Surface TinningSolder temperature: 2705; Solder time: 30.5sec
Dry Heat Resistance(1) Appearance: No Visible Damage (2) Withstand Voltage: Normal (3) Capacitance Change: +5~ -2% of Initial Value (4) Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M; CR > 0.33uF IR 900 MTEST TEMPERATURE: 105 2; Test Times: 2Hrs
Humidity Resistance(1) Appearance: No Visible Damage (2) Withstand Voltage: Normal (3) Capacitance Change: 10% of Initial Value (4) Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M; CR > 0.33uF IR 900 M (5) DF (tan) 0.001TEST TEMPERATURE: -40 2; RELATIVE HUMIDITY: 90 ~ 95%; Test Times: 2408 HRS; TEST VOLTAGE: 130% of Rated Voltage for 1 min.
DimensionsRefer to drawing (Specific dimensions not provided in text)
Convention MarkingExample: 104 K 275V