China Aluminum Electrolytic Capacitor Guangdong TOPAZ Elec Tech ECLJ0612270M080P00 for
  1. China Aluminum Electrolytic Capacitor Guangdong TOPAZ Elec Tech ECLJ0612270M080P00 for
Aluminum Electrolytic Capacitor Guangdong TOPAZ Elec Tech ECLJ0612270M080P00 for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Lifetime 5000hrs@105℃
Capacitance 27uF
Height - Seated (Max) 12mm
Voltage Rating 80V
Pin Spacing 2.5mm
Diameter 6.3mm
Tolerance ±20%
Description 27uF 80V ±20% Through Hole,D6.3xL12mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # ECLJ0612270M080P00
Package Through Hole,D6.3xL12mm
Model Number ECLJ0612270M080P00
Product Specification
Lifetime 5000hrs@105℃ Capacitance 27uF
Height - Seated (Max) 12mm Voltage Rating 80V
Pin Spacing 2.5mm Diameter 6.3mm
Tolerance ±20% Description 27uF 80V ±20% Through Hole,D6.3xL12mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # ECLJ0612270M080P00 Package Through Hole,D6.3xL12mm
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: TOPAZCON
  • Origin: Guangdong, China
  • Product Name: E-CAP
  • Part Name: E-CAP
  • Part Number: ALL
  • Series: LJ Series
Technical Specifications
ItemDescriptionDetails
Operating FrequencyMeasurement & EffectCapacitance is typically measured at 100Hz or 120Hz. Capacitance decreases and tg increases with higher frequencies, leading to increased ambient temperature.
Bending LeadsAssemblyWhen bending leads for horizontal mounting, maintain a 2mm safe spacing from the capacitor body to prevent internal structural damage.