China Crystal oscillator 38 megahertz frequency muRata XRCGB38M400FXH17R0 suitable for
  1. China Crystal oscillator 38 megahertz frequency muRata XRCGB38M400FXH17R0 suitable for
Crystal oscillator 38 megahertz frequency muRata XRCGB38M400FXH17R0 suitable for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description SMD2016-4P Crystals RoHS
Mfr. Part # XRCGB38M400FXH17R0
Package SMD2016-4P
Model Number XRCGB38M400FXH17R0
Product Specification
Description SMD2016-4P Crystals RoHS Mfr. Part # XRCGB38M400FXH17R0
Package SMD2016-4P Model Number XRCGB38M400FXH17R0
Crystal Unit Specification
Product Attributes
  • Brand: Murata Manufacturing Co.,Ltd.
  • Part Number: XRCGB38M400FXH17R0
  • Trial Part Number: FXQM-170133
  • Frequency: 38.4000MHz
  • Size: 2.0 x 1.6mm
Technical Specifications
ItemSpecificationNotes
Nominal Frequency38.4000MHz
Total Frequency Tolerance40ppm max.Includes Frequency Tolerance (+25C), Frequency Shift by Temperature (-25 to +110C), and Frequency aging (+25C, 10years)
Equivalent Series Resistance60 max.Measured at 150W drive level.
Insulation Resistance500M min.Applied D.C.10V
Load Capacitance (Cs)8.20.1pF
Operating Temperature Range-25 to +110C
Storage Temperature Range-55 to +110C
Drive Level150W (300W max.)Input condition to measure frequency and ESR.
D.C. Voltage6V max.
A.C. Voltage15Vp-p max.
Withstanding VoltageD.C. 100V max. for 5s
Dimensions
W: 2.00.1 mm
L: 1.60.1 mm
T: 0.650.05 mm
Packaging (Taping)
Quantity per Reel: 3,000 pcs
Tape Winding: Clockwise
Cover film peel strength: 0.1 to 0.7N
Cover film peel speed: 300mm/min