China Mini-Circuits LFCG-2600 LTCC Low Pass Filter with Minimal Parasitic Effects and
  1. China Mini-Circuits LFCG-2600 LTCC Low Pass Filter with Minimal Parasitic Effects and
Mini-Circuits LFCG-2600 LTCC Low Pass Filter with Minimal Parasitic Effects and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Impedance 50Ω
Frequency - Center 3GHz
Description 50Ω 3GHz SMD-8P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # LFCG-2600+
Package SMD-8P,2x1.2mm
Model Number LFCG-2600+
Product Specification
Impedance 50Ω Frequency - Center 3GHz
Description 50Ω 3GHz SMD-8P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS Mfr. Part # LFCG-2600+
Package SMD-8P,2x1.2mm Model Number LFCG-2600+
Product Overview
Mini-Circuits LFCG-2600+ is an LTCC low pass filter with a passband from DC to 2600 MHz, supporting a variety of applications. This model provides 1.1 dB typical passband insertion loss and offers very good stopband rejection due to its strategically constructed layout with minimal interaction between components. It handles up to 4.5W RF input power and provides a wide operating temperature range from -55 to +125C. Housed in a tiny 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, the filter is ideal for dense PCB layouts and minimizes performance variation due to parasitics.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Origin: USA (implied by address)
  • Material: Ceramic (LTCC)
  • Certifications: +RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Unit
Pass Band Insertion LossDC-2600-1.12.2dB
Frequency Cut-Off3000-3.0-dB
Return LossDC-2600-16-dB
Stop Band Rejection Loss3850-42002050-dB
Stop Band Rejection Loss4200-70003850-dB
Maximum Ratings
ParameterValueUnit
Operating Temperature-55 to 125C
Storage Temperature-55 to 125C
RF Power Input4.5 max.@25C (Derate linearly to 1W at 125C ambient)W
Applications
  • Harmonic Rejection
  • VHF/UHF transmitters / receivers
  • Military radar applications
  • Test and measurement
  • Telecommunications & broadband wireless applications
Key Features
  • Low loss, 1.1 dB typical
  • High rejection 50 dB typical
  • Excellent power handling, 4.5W
  • Extremely small size 0805 (2.0 mm x 1.25 mm)
  • Temperature stable
  • LTCC construction
  • Ultra-wide stopband until 15 GHz