| Mfr. Part # | P170S-EC15BR100K |
| Model Number | P170S-EC15BR100K |
View Detail Information
Explore similar products
Rotary potentiometer TT Electronics P261S-D1BF3CB10K with metal shaft sealed
Durable TT Electronics P260S-D1BS2CB500 panel potentiometer featuring sealed
Durable rotary potentiometer TT Electronics P260S-D1AS3CB5K with metal shaft and
TT Electronics P261S-D1BF3DB10K 12.7mm square rotary potentiometer with audio
Product Specification
| Tolerance | ±20% | Power(Watts) | 100mW |
| Number of Turns | 1 | Resistance | 100kΩ |
| Description | 100kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors | Mfr. Part # | P170S-EC15BR100K |
| Model | Description | Resistance Range (Ohms) | Standard Resistance Tolerance | Residual Resistance (Ohms) | Input Voltage (Vac max) | Power Rating (Watts) | Dielectric Strength (Vac) | Insulation Resistance (M Ohms at 500Vdc) | Sliding Noise (mV max) | Electrical Travel (nominal) | Switch Contact Resistance (M Ohms max) | Switch Power Rated | Mechanical Travel () | Static Stop Strength (oz-in) | Rotational Torque (oz-in) | Switch Rotational Angle () | Operating Temp. Range (C) | Rotational Life (Potentiometer cycles) | Rotational Life (Switch cycles) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P170N | Side adjust, Solder lugs | 100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers) | 20% | 10 max. | 200 | 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) | 500, 1 minute | 50 min. | 100 max. | 240 | N/A | N/A | 260 10 | 40 | 0.5 to 1.25 | N/A | -20 to +70 | 100,000 | N/A |
| P170S | Side adjust, Solder lugs with switch | 100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers) | 20% | 10 max. | 200 | 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) | 500, 1 minute | 50 min. | 100 max. | 240 | 50 max. | 1.0A at 12 Vdc | 260 10 | 40 | 0.5 to 1.25 | 30 10 | -20 to +70 | 100,000 | 15,000 |
| P170N2 | Side adjust, PCB pins | 100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers) | 20% | 10 max. | 200 | 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) | 500, 1 minute | 50 min. | 100 max. | 240 | N/A | N/A | 260 10 | 40 | 0.5 to 1.25 | N/A | -20 to +70 | 100,000 | N/A |
| P170S2 | Side adjust, PCB pins with switch | 100-1M (B taper), 5K-1M (other tapers) | 20% | 10 max. | 200 | 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) | 500, 1 minute | 50 min. | 100 max. | 240 | 50 max. | 1.0A at 12 Vdc | 260 10 | 40 | 0.5 to 1.25 | 30 10 | -20 to +70 | 100,000 | 15,000 |