China Variable Delay Chip onsemi MC100EP195FAG with 10.2 Nanosecond Range and 2.2
  1. China Variable Delay Chip onsemi MC100EP195FAG with 10.2 Nanosecond Range and 2.2
Variable Delay Chip onsemi MC100EP195FAG with 10.2 Nanosecond Range and 2.2
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Output Level ECL
Voltage - Supply 3V~3.6V;-3.6V~-3V
Operating Temperature -40℃~+85℃
Available Total Delays 2.2ns~12.2ns
Description ECL 2.2ns~12.2ns LQFP-32(7x7) Delay Lines RoHS
Mfr. Part # MC100EP195FAG
Package LQFP-32(7x7)
Model Number MC100EP195FAG
Product Specification
Output Level ECL Voltage - Supply 3V~3.6V;-3.6V~-3V
Operating Temperature -40℃~+85℃ Available Total Delays 2.2ns~12.2ns
Description ECL 2.2ns~12.2ns LQFP-32(7x7) Delay Lines RoHS Mfr. Part # MC100EP195FAG
Package LQFP-32(7x7) Model Number MC100EP195FAG
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Semiconductor Components Industries, LLC (onsemi)
  • Pb-Free Devices: Yes
  • Packaging: LQFP-32, QFN-32
Technical Specifications
Specification Value Notes
Model Numbers MC10EP195, MC100EP195
Programmable Delay Resolution ~10 ps
Maximum Programmable Range 10.2 ns
Fixed Minimum Delay 2.2 ns
Maximum Input Clock Frequency >1.2 GHz (Typical)
PECL Mode Operating Range VCC = 3.0 V to 3.6 V, VEE = 0 V
NECL Mode Operating Range VCC = 0 V, VEE = -3.0 V to -3.6 V
Data Select Inputs D[9:0] Accept ECL, LVCMOS, or LVTTL
Cascade Control Input D[10]
Load/Hold Input LEN
Enable Input EN Logic High forces Q to Logic Low
Minimum Delay Set SETMIN
Maximum Delay Set SETMAX
Reference Voltage Output VBB Internally generated
Input Pulldown Resistor (R1) 75 k Internal
ESD Protection (HBM) >2 kV
ESD Protection (MM) >100 V
ESD Protection (CDM) >2 kV
Operating Temperature Range -40C to +85C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1650 ps (Typ) @ -40C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1600 ps (Typ) @ 25C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1800 ps (Typ) @ 85C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 9500 ps (Typ) @ -40C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 10000 ps (Typ) @ 25C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 10800 ps (Typ) @ 85C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 7850 ps (Typ) @ -40C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 8200 ps (Typ) @ 25C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 8850 ps (Typ) @ 85C
Step Delay (D0 High) 13 ps (Typ) @ -40C
Step Delay (D0 High) 14 ps (Typ) @ 25C
Step Delay (D0 High) 14 ps (Typ) @ 85C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 85 ps (Typ) @ -40C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 85 ps (Typ) @ 25C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 95 ps (Typ) @ 85C