China Multi turn adjustable glass glaze potentiometer JIERR 3266W 1 105 with high
  1. China Multi turn adjustable glass glaze potentiometer JIERR 3266W 1 105 with high
Multi turn adjustable glass glaze potentiometer JIERR 3266W 1 105 with high
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±250ppm/℃
Power(Watts) 500mW
Number of Turns 12
Resistance 1MΩ
Description 1MΩ ±10% 500mW Through Hole-3P,6.8x4.7mm Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # 3266W-1-105
Package Through Hole-3P,6.8x4.7mm
Model Number 3266W-1-105
Product Specification
Tolerance ±10% Temperature Coefficient ±250ppm/℃
Power(Watts) 500mW Number of Turns 12
Resistance 1MΩ Description 1MΩ ±10% 500mW Through Hole-3P,6.8x4.7mm Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # 3266W-1-105 Package Through Hole-3P,6.8x4.7mm
Model Number 3266W-1-105
Product Overview
Product Attributes
  • Material: Glass Glaze
  • Product Series: 3266P, 3266W, 3266X, 3266Y
  • Standard Packaging: 50 pcs/tube
  • Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
  • Lead-free: Blank (RoHS compliant)
  • High-end: LF (RoHS compliant)
Technical Specifications
3266 SeriesStandard10-5M10%R123% R or 2 (whichever is greater)
R233% R or 2 (whichever is greater)
3%R or 31G (500Vac)8.5KPa: 315Vac
101.3KPa: 500V
>70% of total mechanical travel0.5W@70; 0W@100-55~ + 100250 ppm /, 100 ppm /-55,30min,+125,30min, 5 cycles;
R(2%R+0.1), (Uab/Uac3%
390m/s, 4000 cycles, R5%R10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3%1000h Rac:, R(5%+0.1R)
Rab: R(5%+0.1R)
200 cycles12221 mN.m
101.3KPa: 500V
R(2%R+0.1), (Uab/Uac3%
Rab: R(5%+0.1R)