Mfr. Part # 3362S-1-101
Package Through Hole-3P,7x6.8mm
Model Number 3362S-1-101
Product Specification
Tolerance ±10% Temperature Coefficient ±250ppm/℃
Power(Watts) 500mW Number of Turns 1
Resistance 100Ω Description ±10% ±250ppm/℃ 500mW 100Ω Through Hole-3P,7x6.8mm Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # 3362S-1-101 Package Through Hole-3P,7x6.8mm
Model Number 3362S-1-101
Product Overview
Product Attributes
  • Material: Glass glaze (implied by '')
  • Type: Pre-adjusted Potentiometer
  • Adjustment: Single turn
  • Tuning: Precision tuning
  • Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
Parameter Name Parameter Specification
General & Features
Rated Power 0.5 W
Adjustment Type Single turn
Tuning Capability Precision tuning
Electrical Characteristics
Nominal Resistance Range 10-5M
Resistance Tolerance 10%
Terminal Resistance R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater)
Max Wiper Current CRV 3%R
Insulation Resistance R 1G (100Vdc)
Dielectric Withstanding Voltage 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz)
Effective Electrical Travel > 70% of total mechanical travel
Environmental & Physical Characteristics
Rated Power (Max Operating Voltage 250V) 0.5W@70; 0W@100
Operating Temperature Range -55 ~ +100
Resistance Temperature Coefficient 250 ppm /, 100 ppm /
Temperature Cycling -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R 2%R + 0.1, (Uab/Uac 3%
Shock 390m/s, 4000 times; R 5%R
Vibration 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac 3%
Electrical Endurance at 70C After 48, 500, 1000h Rac:, R (5%R+0.1); Rab: R (5%R+0.1)
Mechanical Endurance 200 cycles; R 10%R
Total Mechanical Travel 250 10
Starting Torque 35 mN.m
Marking Resistance code, tolerance (10% not marked), product model