China Versatile Amphenol PT15YH06-104A2020-4CR potentiometer ideal for motor controls
  1. China Versatile Amphenol PT15YH06-104A2020-4CR potentiometer ideal for motor controls
Versatile Amphenol PT15YH06-104A2020-4CR potentiometer ideal for motor controls
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Tolerance ±20%
Power(Watts) 250mW
Resistance 100kΩ
Description 100kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # PT15YH06-104A2020-4CR
Package Through Hole
Model Number PT15YH06-104A2020-4CR
Product Specification
Tolerance ±20% Power(Watts) 250mW
Resistance 100kΩ Description 100kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # PT15YH06-104A2020-4CR Package Through Hole
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Product Series: PT-15 / PTC-15
  • Resistive Element: Carbon (PT-15) or Cermet (PTC-15)
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Flame Retardant: Available (UL 94V-0)
  • IP Rating: IP54
  • Packaging: Magazine packaging available
  • Origin: Spain (implied by contact information)
Technical Specifications
Specification PT-15 PTC-15
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Range of values Lin: 100 Rn 5M
Log, Alog: 1K Rn 5M
Lin: 100 Rn 5M
Log, Alog: 1K Rn 5M
Tolerance 20% (100 Rn 1M)
30% (1M < Rn 5M)
20% (100 Rn 1M)
30% (1M < Rn 5M)
Max. Voltage 250 VDC (Lin)
125 VDC (Log, Alog)
250 VDC (Lin)
125 VDC (Log, Alog)
Nominal power at 50C 0.25 W (Lin)
0.12 W (Log, Alog)
0.25 W (Lin)
0.12 W (Log, Alog)
Nominal power at 70C 0.50 W (Lin)
0.25 W (Log, Alog)
0.50 W (Lin)
0.25 W (Log, Alog)
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C -40C to +90C
Mechanical rotation angle 265 5 265 5
Electrical rotation angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Life Up to 100k cycles Up to 10k cycles
Environmental Testing (Electrical life) 1.000h at 50C; 0.15W: 5% R n/a
Environmental Testing (Temperature coefficient) 300 ppm/C (Rn < 100K) n/a
Environmental Testing (Thermal cycling) 2.5% R n/a
Environmental Testing (Damp heat) 5% R 2% R
Environmental Testing (Vibration) 2% R 2% R
Environmental Testing (Storage) 2.5% R 2% R