| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory |
| Digi-Key Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Memory Size | 36K (2K x 18) |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Function | Synchronous |
| Current - Supply (Max) | 30mA |
| Data Rate | 66.7MHz |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Package | Tray |
| FWFT Support | Yes |
| Product Status | Obsolete |
| Bus Directional | Uni-Directional |
| Access Time | 10ns |
| Expansion Type | Depth, Width |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Series | 72V |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Base Product Number | 72V235 |
| Retransmit Capability | No |
| Description | IC FIFO SYNC 2KX18 10NS 64TQFP |
View Detail Information
Explore similar products
74HC40105DB,112
7204L12J
72V205L20TF
72V3632L10PF8
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory | Digi-Key Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Memory Size | 36K (2K x 18) |
| Package / Case | 64-LQFP | Function | Synchronous |
| Current - Supply (Max) | 30mA | Data Rate | 66.7MHz |
| Programmable Flags Support | Yes | Package | Tray |
| FWFT Support | Yes | Product Status | Obsolete |
| Bus Directional | Uni-Directional | Access Time | 10ns |
| Expansion Type | Depth, Width | Mounting Type | Surface Mount |
| Series | 72V | Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc | Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Base Product Number | 72V235 | Retransmit Capability | No |
| Description | IC FIFO SYNC 2KX18 10NS 64TQFP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!