| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers |
| Reset | - |
| Direction | Up, Down |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| Logic Type | Binary Counter |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Count Rate | 150 MHz |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Timing | Synchronous |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Base Product Number | 74LVC169 |
| Description | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SO |
View Detail Information
Explore similar products
SN74ALS569ANG4
M74HC4060YTTR
CD74HC191M
MC10E137FNG
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers | Reset | - |
| Direction | Up, Down | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC | Logic Type | Binary Counter |
| Supplier Device Package | 16-SO | Count Rate | 150 MHz |
| Mfr | NXP USA Inc. | Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Timing | Synchronous | Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | Trigger Type | Positive Edge |
| Number of Elements | 1 | Number of Bits per Element | 4 |
| Base Product Number | 74LVC169 | Description | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SO |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!