| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Controllers |
| Function | Controller |
| Product Status | Active |
| Protocol | Ethernet |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Standards | 10 Base-T PHY |
| Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 160mA |
| Voltage - Supply | 3.1V ~ 3.6V |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Interface | SPI |
| Base Product Number | ENC28J60 |
| Description | IC ETHERNET CTLR SPI 28SSOP |
View Detail Information
Explore similar products
MIC2012YM
XR21V1412IL32-F
LAN9500AI-ABZJ-TR
USB5807CT/KD
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface Controllers | Function | Controller |
| Product Status | Active | Protocol | Ethernet |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Standards | 10 Base-T PHY | Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Current - Supply | 160mA |
| Voltage - Supply | 3.1V ~ 3.6V | Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Interface | SPI | Base Product Number | ENC28J60 |
| Description | IC ETHERNET CTLR SPI 28SSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!