| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microprocessors |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Additional Interfaces | I²C, SMC, SPI, UART, USART, QSPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 289-TFBGA |
| USB | USB 2.0 + HSIC |
| RAM Controllers | LPDDR1, LPDDR2, LPDDR3, DDR2, DDR3, DDR3L, QSPI |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Product Status | Active |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keyboard, LCD, Touchscreen |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Series | SAMA5D2 |
| Supplier Device Package | 289-TFBGA (14x14) |
| SATA | - |
| Mfr | Microchip Technology |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 |
| Speed | 500MHz |
| Base Product Number | ATSAMA5 |
| Description | IC MPU SAMA5D2 500MHZ 289TFBGA |
View Detail Information
Explore similar products
STM32MP157FAD1
SM502GX08LF02-AC
AT91SAM9G45C-CU
Z84C0010VEG
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microprocessors | Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | Voltage - I/O | 3.3V |
| Additional Interfaces | I²C, SMC, SPI, UART, USART, QSPI | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 289-TFBGA | USB | USB 2.0 + HSIC |
| RAM Controllers | LPDDR1, LPDDR2, LPDDR3, DDR2, DDR3, DDR3L, QSPI | Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Product Status | Active | Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keyboard, LCD, Touchscreen | Mounting Type | Surface Mount |
| Series | SAMA5D2 | Supplier Device Package | 289-TFBGA (14x14) |
| SATA | - | Mfr | Microchip Technology |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 | Speed | 500MHz |
| Base Product Number | ATSAMA5 | Description | IC MPU SAMA5D2 500MHZ 289TFBGA |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!