| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of I/O | 20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V ~ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| RAM Size | 20K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Package | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Program Memory Size | 68KB (68K x 8) |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PS2, PWM, WDT |
| Product Status | Active |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Series | NuMicro™ NUC123 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Data Converters | A/D 3x10b |
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Speed | 72MHz |
| Base Product Number | NUC123 |
| Description | IC MCU 32BIT 68KB FLASH 32QFN |
View Detail Information
Explore similar products
Z8F0823PH005SG2156
ATSAM4LC2BA-MUR
R5F10EGCANA#40
C8051F988-C-GMR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers | Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of I/O | 20 | Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V ~ 5.5V | DigiKey Programmable | Not Verified |
| RAM Size | 20K x 8 | Program Memory Type | FLASH |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB | Package | Tray |
| EEPROM Size | - | Program Memory Size | 68KB (68K x 8) |
| Oscillator Type | Internal | Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PS2, PWM, WDT |
| Product Status | Active | Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Mounting Type | Surface Mount | Series | NuMicro™ NUC123 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) | Data Converters | A/D 3x10b |
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation | Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Speed | 72MHz | Base Product Number | NUC123 |
| Description | IC MCU 32BIT 68KB FLASH 32QFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!