| Category | Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Thermal Management |
| Function | Hardware Monitor |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Internal and External |
| Sensing Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Output Type | 2-Wire SMBus |
| Mfr | Texas Instruments |
| Output Fan | Yes |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Alarm | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Accuracy | ±3°C Local(Max), ±4°C Remote(Max) |
| Base Product Number | LM96000 |
| Topology | ADC (Sigma Delta), Comparator, Fan Control, Multiplexer, Register Bank |
| Description | IC HDWR MON W/FAN CTRL 24-TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
AD597ARZ
NCT7491RQR2G
LM96163CISDX/NOPB
MCP98243T-BE/ST
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Thermal Management | Function | Hardware Monitor |
| Product Status | Active | Sensor Type | Internal and External |
| Sensing Temperature | 0°C ~ 125°C | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - | Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Output Type | 2-Wire SMBus | Mfr | Texas Instruments |
| Output Fan | Yes | Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | Output Alarm | No |
| Mounting Type | Surface Mount | Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Accuracy | ±3°C Local(Max), ±4°C Remote(Max) | Base Product Number | LM96000 |
| Topology | ADC (Sigma Delta), Comparator, Fan Control, Multiplexer, Register Bank | Description | IC HDWR MON W/FAN CTRL 24-TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!