| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Application Specific Microcontrollers |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) |
| Series | EZ-USB FX3™ |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Supplier Device Package | 131-WLCSP (5.1x4.7) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 1.15V ~ 1.25V |
| Interface | GPIF, I²C, I²S, SPI, UART, USB |
| Controller Series | CYUSB |
| Package / Case | 131-UFBGA, WLCSP |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Core Processor | ARM9® |
View Detail Information
Explore similar products
WP32C2M6NHEI-400B2
MEC1723N-B0-I/LJ
CYPD3173-24LQXQ
CY8CTST242-LQI-01T
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded Application Specific Microcontrollers | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) |
| Series | EZ-USB FX3™ | DigiKey Programmable | Not Verified |
| Program Memory Type | External Program Memory | Supplier Device Package | 131-WLCSP (5.1x4.7) |
| Mfr | Infineon Technologies | Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Voltage - Supply | 1.15V ~ 1.25V |
| Interface | GPIF, I²C, I²S, SPI, UART, USB | Controller Series | CYUSB |
| Package / Case | 131-UFBGA, WLCSP | Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 512K x 8 | Core Processor | ARM9® |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!