| Description | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20QFN |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionTouch Screen Controllers |
| Touchscreen | 4, 5, or 8 Wire Resistive |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | mTouch™ |
| Resolution (Bits) | 10, 12 b |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5x5) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 25 mA |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Interface | Serial, UART, USB |
| Voltage Reference | Internal |
| Base Product Number | AR1100 |
View Detail Information
Explore similar products
ATMXT288UD-AMBSPIVAO
TSC2017IYZGT
TSC2101IRGZR
MK712RLFTR
Product Specification
| Description | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20QFN | Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionTouch Screen Controllers |
| Touchscreen | 4, 5, or 8 Wire Resistive | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tube |
| Series | mTouch™ | Resolution (Bits) | 10, 12 b |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5x5) | Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Current - Supply | 25 mA |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V | Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Interface | Serial, UART, USB | Voltage Reference | Internal |
| Base Product Number | AR1100 | ||
| High Light | 20 VQFN Data Acquisition IC ,25mA Data Acquisition IC ,AR1100-I | ||
Touchscreen Controller 4, 5, or 8 Wire Resistive 10, 12 b Serial, UART, USB Interface 20-VQFN (5x5)
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!