| Category | Integrated Circuits (ICs) Audio Special Purpose |
| Function | Volume Control |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Specifications | 31.5dB ~ -95.5dB |
| Series | - |
| Mfr | Texas Instruments |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Applications | Automotive Audio, Musical Instruments, Professional Audio |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Interface | SPI |
| Voltage - Supply | ±4.5V ~ 15.5V |
| Base Product Number | PGA2310 |
| Description | IC VOLUME CONTROL 16SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
LC823410-10R-H
STA339BWTR
TDA7463A
BA3812L
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Audio Special Purpose | Function | Volume Control |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Specifications | 31.5dB ~ -95.5dB |
| Series | - | Mfr | Texas Instruments |
| Supplier Device Package | 16-SOIC | Applications | Automotive Audio, Musical Instruments, Professional Audio |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Interface | SPI |
| Voltage - Supply | ±4.5V ~ 15.5V | Base Product Number | PGA2310 |
| Description | IC VOLUME CONTROL 16SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!