| Category | RF and Wireless RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Adhesive | Conductive, Double Sided |
| Product Status | Active |
| Thickness - Overall | 0.004" (0.09mm) |
| Package | Box |
| Series | 1182 |
| Material | Copper Foil |
| Mfr | 3M (TC) |
| Shelf Life Start | - |
| Width | 1.000" (25.40mm) |
| Shape | - |
| Length | 18.000' (5.50m) |
| Shelf Life | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Operating Temperature | - |
| Type | Shielding Tape |
| Description | RF EMI SHIELDING TAPE 18'X1" |
| Stock | In Stock |
| Shipping Method | LCL, AIR, Express |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
View Detail Information
Explore similar products
M74HC164TTR
SN74ABT3613-20PQ
BQ24400D
ARE6-9831-0JL00
Product Specification
| Category | RF and Wireless RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | Adhesive | Conductive, Double Sided |
| Product Status | Active | Thickness - Overall | 0.004" (0.09mm) |
| Package | Box | Series | 1182 |
| Material | Copper Foil | Mfr | 3M (TC) |
| Shelf Life Start | - | Width | 1.000" (25.40mm) |
| Shape | - | Length | 18.000' (5.50m) |
| Shelf Life | - | Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Operating Temperature | - | Type | Shielding Tape |
| Description | RF EMI SHIELDING TAPE 18'X1" | Stock | In Stock |
| Shipping Method | LCL, AIR, Express | Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| High Light | integrated circuits with warranty ,IC components for electronics ,semiconductor chips for circuits | ||
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler
Year Established:
2025
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~70
Ecer Certification:
Verified Supplier
Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch... Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!