| Payment Terms | T/T |
| Type | Fixed Point |
| Topology | Buck |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Supplier Device Package | 72-LFCSP-VQ (10x10) |
| Supply Voltage | 2.7V to 5.5V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Number Of Bits | 11 |
| Input Bias Current | 1pA |
| Application | Analog Signal Processing |
| Reference Type | External, Internal |
| Mounting Type | Through Hole |
| Settling Time | 3.2µs (Typ) |
| Brand Name | ADI |
| Model Number | ADA4077-2ARZ-R7 |
View Detail Information
Explore similar products
AD2S1205WSTZ 12-Bit Resolver to Digital Converter LQFP-44
AD421BRZRL Analog Integrated Circuits Digital Analog Converters DAC 5V
AD620ARZ-REEL7 Instrumentation Amplifiers Analog Devices Inc. 17kHz
AD623ANZ PDIP-8 Instrumentation Amplifiers Analog Devices 8 Bit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Type | Fixed Point |
| Topology | Buck | Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Control Features | Enable, Soft Start | Supplier Device Package | 72-LFCSP-VQ (10x10) |
| Supply Voltage | 2.7V to 5.5V | Synchronous Rectifier | No |
| Number Of Bits | 11 | Input Bias Current | 1pA |
| Application | Analog Signal Processing | Reference Type | External, Internal |
| Mounting Type | Through Hole | Settling Time | 3.2µs (Typ) |
| Brand Name | ADI | Model Number | ADA4077-2ARZ-R7 |
| High Light | ADA4077-2ARZ-R7 ,Precision Analog Amplifiers ,Fixed Point Analog Amplifiers | ||
ADA4077-2ARZ-R7 SOIC-8 Precision Analog Amplifiers Fixed Point
| Analog Devices Inc. | |
| Product Category: | Precision Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| 2 Channel | |
| 3.9 MHz | |
| 1 V/us | |
| 50 uV | |
| 1.5 nA | |
| 13 V, 15 V | |
| - 13.8 V, 5 V | |
| 400 uA | |
| 10 mA | |
| 150 dB | |
| 8 nV/sqrt Hz | |
| SOIC-8 | |
| SMD/SMT | |
| No Shutdown | |
| - 40 C | |
| + 125 C | |
| ADA4077-2 | |
| Reel | |
| Cut Tape | |
| 3 dB Bandwidth: | 3.9 MHz |
| Brand: | Analog Devices |
| Dual Supply Voltage: | 5 V to 15 V |
| Height: | 1.5 mm |
| Input Voltage Range - Max: | 3 V |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Dual Supply Voltage: | 15 V |
| Minimum Dual Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Voltage: | - 13.8 V to 13 V |
| Product: | Precision Amplifiers |
| Product Type: | Precision Amplifiers |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 128 dB |
| 1000 | |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Type: | General Purpose Amplifier |
| Voltage Gain dB: | 130 dB |
| Width: | 4 mm |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler
Year Established:
2025
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~70
Ecer Certification:
Verified Supplier
Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch... Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!