| Payment Terms | T/T |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Base Product Number | DS2149 |
| Number Of Channels | Single, Dual, Quad |
| Settling Time | 10µs |
| Digikey Programmable | Not Verified |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Package Size | 5mm x 5mm to 10mm x 10mm |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Controller Series | MAXQ™ |
| Amplifier Type | J-FET |
| Application | Analog Signal Processing |
| Package | Tray |
| Clock Rate | 200MHz |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand Name | ADI |
| Model Number | AD8420ARMZ-R7 |
View Detail Information
Explore similar products
AD2S1205WSTZ 12-Bit Resolver to Digital Converter LQFP-44
AD421BRZRL Analog Integrated Circuits Digital Analog Converters DAC 5V
AD620ARZ-REEL7 Instrumentation Amplifiers Analog Devices Inc. 17kHz
AD623ANZ PDIP-8 Instrumentation Amplifiers Analog Devices 8 Bit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Core Size | 16/32-Bit |
| Base Product Number | DS2149 | Number Of Channels | Single, Dual, Quad |
| Settling Time | 10µs | Digikey Programmable | Not Verified |
| Protocol | RS232, RS485 | Interface | SPI, SSP, UART |
| Package Size | 5mm x 5mm to 10mm x 10mm | Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Controller Series | MAXQ™ | Amplifier Type | J-FET |
| Application | Analog Signal Processing | Package | Tray |
| Clock Rate | 200MHz | Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand Name | ADI | Model Number | AD8420ARMZ-R7 |
| High Light | AD8420ARMZ-R7 ,MSOP-8 Instrumentation Amplifiers ,Analog Instrumentation Amplifiers | ||
| Analog Devices Inc. | |
| Product Category: | Instrumentation Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| AD8420 | |
| 1 Channel | |
| 250 kHz | |
| 1 V/us | |
| 92 dB | |
| 20 nA | |
| 125 uV | |
| 36 V | |
| 2.7 V | |
| 90 uA | |
| - 40 C | |
| + 125 C | |
| SMD/SMT | |
| MSOP-8 | |
| Reel | |
| Cut Tape | |
| Amplifier Type: | Instrumentation Amplifier |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-CN0314-EB1Z |
| Dual Supply Voltage: | +/- 18 V |
| Height: | 0.85 mm |
| Length: | 3 mm |
| Maximum Input Resistance: | 1 GOhms |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 36 V |
| Product: | Instrumentation Amplifiers |
| Product Type: | Instrumentation Amplifiers |
| 1000 | |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Voltage Gain dB: | 60 dB |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.004938 oz |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler
Year Established:
2025
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~70
Ecer Certification:
Verified Supplier
Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch... Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!