| Payment Terms | T/T |
| Settling Time | 20µs (Typ) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART |
| Reference Type | External, Internal |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Number Of Channels | 1 |
| Clock Rate | 400MHz |
| Applications | USB |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Ram Size | 256 x 8 |
| Type | Fixed Point |
| Data Converters | A/D 16x16b SAR; D/A 12x12b |
| Interface | PCM, SPI |
| Part Status | Active |
| Brand Name | ADI |
| Model Number | AD8226ARZ-R7 |
View Detail Information
Explore similar products
AD2S1205WSTZ 12-Bit Resolver to Digital Converter LQFP-44
AD421BRZRL Analog Integrated Circuits Digital Analog Converters DAC 5V
AD620ARZ-REEL7 Instrumentation Amplifiers Analog Devices Inc. 17kHz
AD623ANZ PDIP-8 Instrumentation Amplifiers Analog Devices 8 Bit
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Settling Time | 20µs (Typ) |
| Function | Step-Up/Step-Down | Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART |
| Reference Type | External, Internal | Supply Voltage | 3.3V |
| Number Of Channels | 1 | Clock Rate | 400MHz |
| Applications | USB | Amplifier Type | General Purpose |
| Ram Size | 256 x 8 | Type | Fixed Point |
| Data Converters | A/D 16x16b SAR; D/A 12x12b | Interface | PCM, SPI |
| Part Status | Active | Brand Name | ADI |
| Model Number | AD8226ARZ-R7 | ||
| High Light | AD8226ARZ-R7 ,Analog Instrumentation Amplifier 3.3V ,Fixed Point Instrumentation Amplifier | ||
AD8226ARZ-R7 Analog Instrumentation Amplifier Fixed Point 3.3V
| Analog Devices Inc. | |
| Product Category: | Instrumentation Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| AD8226 | |
| 1 Channel | |
| 1.5 MHz | |
| 400 mV/us | |
| 120 dB | |
| 35 nA | |
| 100 uV | |
| 36 V | |
| 2.2 V | |
| 325 uA | |
| - 40 C | |
| + 125 C | |
| SMD/SMT | |
| SOIC-8 | |
| Reel | |
| Cut Tape | |
| Amplifier Type: | Instrumentation Amplifier |
| Brand: | Analog Devices |
| Dual Supply Voltage: | 1.35 V to 18 V |
| Gain V/V: | 1 V/V to 1000 V/V |
| Height: | 1.5 mm |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Input Resistance: | 800 MOhms |
| Operating Supply Voltage: | 2.2 V to 36 V |
| Product: | Instrumentation Amplifiers |
| Product Type: | Instrumentation Amplifiers |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler
Year Established:
2025
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~70
Ecer Certification:
Verified Supplier
Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch... Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!