| Payment Terms | T/T, Western Union,PAYPAL |
| Supply Ability | 6600PCS |
| Delivery Time | In stock |
| Packaging Details | Tray/Reel |
| Details | AVR series Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) |
| Category | Electronic components-Integrated circuits(IC) |
| Mounting Type | Surface mounting |
| Description | IC MCU 8/16BIT 64KB FLASH 64TQFP |
| Package | 64-TQFP (14x14) |
| Base part number | ATXMEGA64D3 |
| Operating ambient temperature range | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Family | MCU |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Stock | In Stock |
| Brand Name | Microchip Technology |
| Model Number | ATXMEGA64D3-AU |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Philippines |
View Detail Information
Explore similar products
M74HC164TTR
SN74ABT3613-20PQ
BQ24400D
ARE6-9831-0JL00
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union,PAYPAL | Supply Ability | 6600PCS |
| Delivery Time | In stock | Packaging Details | Tray/Reel |
| Details | AVR series Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | Category | Electronic components-Integrated circuits(IC) |
| Mounting Type | Surface mounting | Description | IC MCU 8/16BIT 64KB FLASH 64TQFP |
| Package | 64-TQFP (14x14) | Base part number | ATXMEGA64D3 |
| Operating ambient temperature range | -40°C ~ 85°C (TA) | Family | MCU |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Stock | In Stock |
| Brand Name | Microchip Technology | Model Number | ATXMEGA64D3-AU |
| Certification | ROHS | Place of Origin | Philippines |
| High Light | ATXMEGA64D3-AU ,AVR Series Microcontroller IC 8 Bit ,32MHz 64KB Integrated Circuits IC | ||
ATXMEGA64D3-AU AVR series Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)
ATXMEGA64D3-AUR 1000PCS/REEL
ATXMEGA32D3-AU ATXMEGA192D3-AU ATXMEGA256D3-AU ATXMEGA384D3 ATXMEGA128
|
Core Processor
|
AVR
|
|
Core Size
|
8/16-Bit
|
|
Speed
|
32MHz
|
|
Connectivity
|
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
|
|
Peripherals
|
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
|
|
Number of I/O
|
50
|
|
Program Memory Size
|
64KB (32K x 16)
|
|
Program Memory Type
|
FLASH
|
|
EEPROM Size
|
2K x 8
|
|
RAM Size
|
4K x 8
|
|
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
|
1.6V ~ 3.6V
|
|
Data Converters
|
A/D 16x12b
|
|
Oscillator Type
|
Internal
|
|
Operating Temperature
|
-40°C ~ 85°C (TA)
|
|
Mounting Type
|
Surface Mount
|
|
Package / Case
|
64-TQFP
|
|
Supplier Device Package
|
64-TQFP (14x14)
|
![]()
![]()
Environmental & Export Classifications
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
|---|---|
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | 3A991B1A |
| HTSUS | 8542.32.0071 |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler
Year Established:
2025
Total Annual:
100000-500000
Employee Number:
50~70
Ecer Certification:
Verified Supplier
Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch... Neochip Technology Co., Ltd., founded in 2025 as a subsidiary of Shenzhen Pimonte Electronics Co., Ltd. (established 2017), is a leading China-based electronic components distributor specializing in serving international clients. Headquartered in Shenzhen with a strategic branch in Hong Kong, Neoch...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!