China ACS772ECB-400B-PFF-T
China ACS772ECB-400B-PFF-T
  1. China ACS772ECB-400B-PFF-T
ACS772ECB-400B-PFF-T
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time 2.5µs
Product Status Active
Sensor Type Hall Effect
Mounting Type Through Hole
Package Tube
Output Ratiometric, Voltage
Series Automotive, AEC-Q100
Sensitivity 5mV/A
Linearity ±0.9%
Mfr Allegro MicroSystems
Polarization Bidirectional
Current - Supply (Max) 15mA
Frequency DC ~ 200kHz
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
Current - Sensing 400A
Number of Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
For Measuring AC/DC
Accuracy -
Description SENSOR CURRENT HALL 400A 5-CB
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
Explore similar products
  1. China ACS711KEXLT-15AB-T
    ACS711KEXLT-15AB-T
    Get Latest Price
  2. China 2814359
    Get Latest Price
  3. China CZ3AG1
    CZ3AG1
  4. China ACS37612LLUALU-015U5
    ACS37612LLUALU-015U5
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Category Sensors, Transducers Current Sensors Response Time 2.5µs
Product Status Active Sensor Type Hall Effect
Mounting Type Through Hole Package Tube
Output Ratiometric, Voltage Series Automotive, AEC-Q100
Sensitivity 5mV/A Linearity ±0.9%
Mfr Allegro MicroSystems Polarization Bidirectional
Current - Supply (Max) 15mA Frequency DC ~ 200kHz
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
Current - Sensing 400A Number of Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) For Measuring AC/DC
Accuracy - Description SENSOR CURRENT HALL 400A 5-CB
Current Sensor 400A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF