China CM200DX-24S
China CM200DX-24S
  1. China CM200DX-24S
CM200DX-24S
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) 200 A
Product Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Chassis Mount
Package Bulk
Series IGBTMOD™
Package / Case Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Supplier Device Package Module
Mfr Powerex Inc.
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
IGBT Type -
Power - Max 1500 W
Input Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20 nF @ 10 V
Configuration Half Bridge
NTC Thermistor Yes
Description IGBT MOD 1200V 200A 1500W