| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | NISSAN 370 2009+ CUBE 2010+ NOTE 2006+ |
| Oempartnumber | 22448-1KT0A |
| Function | Output stable high-voltage spark, improve fuel combustion |
| Performance | Stable ignition, high energy output, strong anti-interference |
| Package | 1 Piece |
| Heat Resistance | High Temperature Resistant |
| Installation | Direct Replacement |
| Fit Type | Direct OEM Fit |
| Brand Name | GH |
| Model Number | 22448-1KT0A |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
22448-4M500 Vehicle Car Ignition Coils For Nissan SENTRA 1.8L 2000-2001
22448-ED800 Car Ignition Coils For Nissan MARCH TIIDA NV200 CLIO LAGUNA 2007+
22448-00QAA Nissan Ignition Coils Replacement For PRIMASTAR 2003+ OPEL VIVARO
Auto Parts 22448-ED000 Nissan Ignition Coils For SENTRA 1.8L 2002-2005
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | NISSAN 370 2009+ CUBE 2010+ NOTE 2006+ | Oempartnumber | 22448-1KT0A |
| Function | Output stable high-voltage spark, improve fuel combustion | Performance | Stable ignition, high energy output, strong anti-interference |
| Package | 1 Piece | Heat Resistance | High Temperature Resistant |
| Installation | Direct Replacement | Fit Type | Direct OEM Fit |
| Brand Name | GH | Model Number | 22448-1KT0A |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 22448-1KT0A Ignition Coils ,NISSAN 370 2009+ Ignition Coils ,NOTE 2006+Car Ignition Coils | ||
22448-1KT0A Nissan Ignition Coils For NISSAN 370 2009+ CUBE 2010+ NOTE 2006+Car
Description
Direct OEM replacement ignition coils for 22448-1KT0A. Features stable performance and high durability, ensures efficient spark output and normal operation of the engine ignition system.
Fitment Vehicles (Compatible Models)
1. NISSAN | 370 2009+
2. NISSAN | CUBE 2010+
3. NISSAN | NOTE 2006+
Specification
| Item | Specification |
|---|---|
| OE Part Number | 22448-1KT0A |
| Product Type | Ignition Coils |
| Material | High-quality plastic & copper core |
| Heat Resistance | High temperature resistant |
| Certification | IATF16949, OEM Standard |
| Warranty | 12-Month Warranty |
| Package | 1 Piece Ignition Coil |
Installation & Notes
1. Confirm OE number 22448-1KT0A and vehicle model before purchase.
2. Disconnect the battery negative terminal before installation.
3. Clean the mounting surface and spark plug socket thoroughly.
4. Install the ignition coil properly and check the wiring connection.
5. Start the engine to verify the normal operation of the ignition system.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit... Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!