| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota Multiple Models |
| Oempartnumber | 90919-01253/SC20HR11 |
| Type | Iridium Spark Plug |
| Material | Iridium + Platinum Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Installation | Standard Torque Installation |
| Fuelefficiency | Enhanced fuel economy |
| Ignitionperformance | Improved ignition and fuel efficiency |
| Brand Name | GH |
| Model Number | 90919-01253/SC20HR11 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
90919-01230 SK20BR11 Denso Iridium Spark Plugs Replacement For TOYOTA Car CE
90919-01210 Denso SK20R11 Iridium Spark Plugs For TOYOTA Automotive TS16949
Car Spare Parts 90919-01247 FK20HR11 Denso Iridium Spark Plugs For TOYOTA Car
90048-51188 SXU22PR9 Denso Iridium Auto Spark Plug For TOYOTA Car
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota Multiple Models | Oempartnumber | 90919-01253/SC20HR11 |
| Type | Iridium Spark Plug | Material | Iridium + Platinum Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 | Installation | Standard Torque Installation |
| Fuelefficiency | Enhanced fuel economy | Ignitionperformance | Improved ignition and fuel efficiency |
| Brand Name | GH | Model Number | 90919-01253/SC20HR11 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Iridium Spark Plugs 90919-01253 ,Spark Plugs Replacement For TOYOTA Vehicle | ||
90919-01253 SC20HR11 Denso Iridium Spark Plugs For TOYOTA Car
Description
High-quality Denso iridium spark plugs with OE number 90919-01253 and interchange code SC20HR11, direct OEM replacement for Toyota cars. Features premium iridium alloy electrode, stable ignition performance, improved fuel economy, high temperature resistance and corrosion protection. 12-month warranty, fast global shipping.
Fitment Vehicles (Compatible Models)
1.Toyota Multiple Models (Camry, Corolla, RAV4, Highlander, Prado, Yaris, Vios etc.)
Specification
| Item | Specification |
|---|---|
| OE Part Number | 90919-01253 |
| Replacement Number | SC20HR11 (Denso) |
| Product Type | Iridium Spark Plug |
| Electrode Material | Iridium Alloy Center Electrode, Platinum Ground Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Hex Size | 16mm |
| Gap Size | 1.1mm |
| Heat Range | Standard |
| Installation Torque | 20-30 Nm |
| Certification | ISO/TS16949, Denso Original Standard |
| Warranty | 12-Month Warranty |
| Package | 1 Piece Spark Plug |
Installation & Notes
1.Confirm OE number 90919-01253 and vehicle model before purchase.
2.Clean the spark plug thread and engine mounting hole.
3.Do not adjust the factory-set electrode gap at will.
4.Tighten to the standard torque to avoid thread damage.
5.Check the electrode wear condition after installation.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit... Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!