| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota Multiple Models |
| Oempartnumber | 90919-01178/PK20R11 3128 |
| Type | Iridium Spark Plug |
| Material | Iridium Alloy Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Installation | Standard Torque Installation |
| Fuelefficiency | Enhanced fuel economy |
| Ignitionperformance | Improved ignition and fuel efficiency |
| Brand Name | GH |
| Model Number | 90919-01178/PK20R11 3128 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
90919-01230 SK20BR11 Denso Iridium Spark Plugs Replacement For TOYOTA Car CE
90919-01210 Denso SK20R11 Iridium Spark Plugs For TOYOTA Automotive TS16949
90919-01253 SC20HR11 Denso Iridium Spark Plugs Replacement For TOYOTA Vehicle
Car Spare Parts 90919-01247 FK20HR11 Denso Iridium Spark Plugs For TOYOTA Car
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota Multiple Models | Oempartnumber | 90919-01178/PK20R11 3128 |
| Type | Iridium Spark Plug | Material | Iridium Alloy Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 | Installation | Standard Torque Installation |
| Fuelefficiency | Enhanced fuel economy | Ignitionperformance | Improved ignition and fuel efficiency |
| Brand Name | GH | Model Number | 90919-01178/PK20R11 3128 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Denso Iridium Alloy Electrode Spark Plugs ,90919-01178 Spark Plugs | ||
90919-01178 PK20R11 3128 Denso Iridium Spark Plugs For TOYOTA Car
Description
High-quality Denso iridium spark plugs with OE number 90919-01178 and interchange code PK20R11, direct OEM replacement for Toyota cars. Features premium iridium alloy electrodes, stable ignition performance, improved fuel efficiency, excellent high temperature resistance and long service life. 12-month warranty, fast global shipping.
Fitment Vehicles (Compatible Models)
1.Toyota | Multiple Models
Specification
| Item | Specification |
|---|---|
| OE Part Number | 90919-01178 |
| Replacement Number | PK20R11 3128(Denso) |
| Product Type | Iridium Spark Plug |
| Electrode Material | Iridium Alloy Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Hex Size | 16mm |
| Gap Size | 1.1mm |
| Heat Range | Standard |
| Installation Torque | 20-30 Nm |
| Certification | ISO/TS16949, Denso Original Standard |
| Warranty | 12-Month Warranty |
| Package | 1 Piece Spark Plug |
Installation & Notes
1. Confirm OE number 90919-01178 and vehicle model before purchase.
2. Clean the spark plug thread and engine mounting hole thoroughly.
3. Do not adjust the factory-set electrode gap at will.
4. Tighten to the standard torque to avoid thread damage or gas leakage.
5. Check electrode wear condition after installation.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit... Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!