| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi, Hyundai, Kia, Ford, GM Multiple Models |
| Electrodetype | Iridium Alloy Electrode |
| Installation | Standard Torque Installation |
| Oempartnumber | IK16 5303 |
| Type | Standard Spark Plug |
| Durability | Reliable Service Life, Cost-effective |
| Fuelefficiency | Stable Fuel Economy |
| Ignitionperformance | Consistent Ignition & Combustion Efficiency |
| Brand Name | GH |
| Model Number | IK16 5303 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
MS851357 BP01-18-110 BKR5E-11 Spark Plugs Replacement For MITSUBISHI And MAZDA
LZKR6B-10E Standard Spark Plugs OEM Replacement For Hyundai Kia Honda Car
ILKR8P8 Standard Automotive Spark Plugs For Trumpchi Changan Dongfeng FAW Maxus
22041-ED815 LZKAR6AP-11 Standard Spark Plugs Replacement For Nissan Car
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000000PCS/Mon |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Carton Box |
| Compatibility | Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi, Hyundai, Kia, Ford, GM Multiple Models | Electrodetype | Iridium Alloy Electrode |
| Installation | Standard Torque Installation | Oempartnumber | IK16 5303 |
| Type | Standard Spark Plug | Durability | Reliable Service Life, Cost-effective |
| Fuelefficiency | Stable Fuel Economy | Ignitionperformance | Consistent Ignition & Combustion Efficiency |
| Brand Name | GH | Model Number | IK16 5303 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | IK16 5303 Standard Spark Plugs For Toyota ,IK16 5303 Spark Plugs For Toyota | ||
IK16 5303 Standard Spark Plugs For Toyota Honda Nissan Mitsubishi Hyundai Kia Ford GM Car
Description
High-quality IK16 5303 iridium spark plugs, direct OEM replacement for Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi, Hyundai, Kia, Ford and GM models. Features premium iridium alloy electrode, stable ignition performance, reliable combustion efficiency, excellent high temperature resistance and long service life. 12-month warranty, fast global shipping.
Fitment Vehicles (Compatible Models)
1.Toyota | Multiple Models
2.Honda | Multiple Models
3.Nissan | Multiple Models
4.Mitsubishi | Multiple Models
5.Hyundai | Multiple Models
6.Kia | Multiple Models
7.Ford | Multiple Models
8.GM | Multiple Models
Specification
| Item | Specification |
|---|---|
| OE Part Number | IK16 5303 |
| Replacement Number | IK16 |
| Product Type | Iridium Spark Plug |
| Electrode Material | Iridium Alloy Electrode |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Hex Size | 16mm |
| Gap Size | 1.1mm |
| Heat Range | Standard |
| Installation Torque | 15-20 Nm |
| Certification | ISO/TS16949, Original Standard |
| Warranty | 12-Month Warranty |
| Package | 1 Piece Spark Plug |
Installation & Notes
1.Confirm OE number IK16 5303 and vehicle model before purchase.
2.Clean the spark plug thread and mounting hole thoroughly.
3.Do not adjust the factory-set electrode gap at will.
4.Tighten to the standard torque to avoid thread damage or gas leakage.
5.Check electrode wear condition after installation.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
80~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit... Guangdong Golden Harvest Auto Parts Co., Ltd. is a professional manufacturer and exporter of automotive ignition and sensor parts, established in 2012 in Foshan, China — a major manufacturing hub with convenient port access for efficient global shipping. Our Product Range: Ignit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!