China FANUC A06B-6240-H208 Brand New Drive
  1. China FANUC A06B-6240-H208 Brand New Drive
  2. China FANUC A06B-6240-H208 Brand New Drive
FANUC A06B-6240-H208 Brand New Drive
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 3-5 days
Packaging Details pieces
Part No 200-595-072-122 VM600 CPUM
Numberofoutputchannels 16
Responsetime Less than 1 ms
Powersupply 24V DC, 110V AC, 220V AC
Mpu Points 12 (8DI + 4DO)
Safetyfeatures Emergency Stop, Overload Protection
Programminglanguage Ladder Logic, Function Block Diagram, Structured Text
Networkinterface 10/100/1000 Mbps Ethernet ports
Actual Price based on offer
Numberofoutputs 16 Digital Outputs
Warranty 1 to 3 years
Actual Value Negotiabled price
Memory 1
Outputvoltage 24V DC
Brand Name FANUC
Model Number A06B-6240-H208
Place of Origin china
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 3-5 days
Packaging Details pieces Part No 200-595-072-122 VM600 CPUM
Numberofoutputchannels 16 Responsetime Less than 1 ms
Powersupply 24V DC, 110V AC, 220V AC Mpu Points 12 (8DI + 4DO)
Networkinterface 10/100/1000 Mbps Ethernet ports Actual Price based on offer
Numberofoutputs 16 Digital Outputs Warranty 1 to 3 years
Actual Value Negotiabled price Memory 1
Outputvoltage 24V DC Brand Name FANUC
Place of Origin china
The Fanuc A06B-6240-H208 is a dual-axis servo amplifier module from the Alpha iSV 40/80 series (specifically, the αi SV 40/80 or αi SV 40/80-B) designed for 200VAC systems. It is a high-performance, compact drive commonly used in CNC machines, robotics, and industrial automation to provide precise motion control.
Key Specifications & Features
  • Module Type: Dual Axis Servo Amplifier (αi SV 40/80).
  • Series: Alpha iSV (62xx wave).
  • Voltage Input: Rated for 283-339V DC (typically powered by a 200V-series input).
  • Capacity: 40/80 (Indicates current rating for the axes).
  • Dimensions: Approximately 200 * 150 * 60 mm.