Products
Manufacturer of a wide range of products which include Automatic Perfume Filling Machine Wine Peanut Oil Bottling Machine With Conveyor,500W Power Automatic Liquid Filling Machine Liquid Oil Canning Machinery,1600kg Maximum Capaci...
MOQ: 1 set
Price: Negotiate
| Payment Terms | T/T, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, L/C |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 2-5 working days |
| Packaging Details | carton case package |
| Product | filling machine |
| Filling efficiency | 4*3.2L/min |
| Adapt to bottle width | 0-90mm |
| Power supply | AC 220v 50HZ |
| Number of filling heads | 1-4 heads |
| Filling height | 0-300 mm( adjustable) |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | LW-4H3200 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Paper case package/ Customized |
| Product name | High speed commercial filling liquid oil canning machinery for factory |
| Function | Liquid Filling Sealing |
| Filling speed | 40-50 bottles/min |
| Filling capacity | 1200-3600 bottles/h |
| Filling Accuracy | ±0.5%-±1% |
| Filling type | Pneumatic Press |
| Air pressure | 0.4-0.6MPa |
| Power | 500W |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 4Y |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Henan, China(Mainland) |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P, D/A, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 5-7 working days |
| Packaging Details | Wooden case pakage / customized |
| Product Category | Hydraulic Oil Press Machine |
| Suitable For Material | Avocado, Coconut, Walnut, Chestnut, Sesame,peanut, Linseed And Etc |
| Capacity | 16 kg/ batch |
| Voltage | 220V/380V |
| Raw Material/Application | Peanut, sesame, walnut, almond, coconut, avocado, cashew nuts, etc. |
| Weight | 1600 kg |
| Power | 2.2 KW |
| Final Oil Quality | Edible Oil |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY-300 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Henan, China(Mainland) |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P, D/A, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 5-7 working days |
| Packaging Details | Wooden case pakage / customized |
| Oil cake diameter | 270mm |
| Power | 2.2 KW |
| Product Category | Hydraulic Oil Press Machine |
| Product Name | Hydraulic avocado oil making machine automatic cold oil press machine for 6YY-270 |
| Weight | 1230 kg |
| Final Oil Quality | Edible Oil |
| Oil Yield | 90%-95% |
| Features | Smaller size, automatic operation, use of alloy material, automatic temperature control system, precise oil line, solid piston, hydraulic system with pressure up to 60 Mpa |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY-270 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Henan, China(Mainland) |
MOQ: 1set
Price: Negotiate
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, Trade Assurance |
| Supply Ability | 300 sets/month |
| Delivery Time | 3-10 working days |
| Packaging Details | Film packaging+wooden case |
| Model of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | 6YY-335 |
| feature of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | long service life |
| Pressure of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | 60Mpa |
| Capacity of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | 20 kg/batch |
| Advantage of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | high oil yield |
| power of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | 2.2kw |
| Weight of 60Mpa 20kg/Batch Hydraulic Sesame Oil Press Machine | 1750kg |
| Condition | New |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY-335 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 5-8 working day |
| Packaging Details | Wooden case with film/Customized |
| Product name | 6YY185 Hydraulic oil processing equipment for mustard oil |
| Material | Alloy Steel |
| Usage | Olive sesame avocado inca peanut and other raw materials |
| Feature | High pressure high efficiency |
| Advantage | Easy operation high oil yield |
| Size | 600*880*1150mm |
| Weight | 550kg |
| voltage | 220v / 380v / customize |
| Power | 2.2kw / 1.1kw |
| Capacity | 150 kg/h |
| Oil cake diameter | 185mm of 6YY185 Hydraulic oil machine |
| Processing type | Cold / hot press machine |
| Brand Name | Lewin Cooking oil processing equipment Hydraulic |
| Model Number | 6YY-185 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Nanyang,China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 5-8 working day |
| Packaging Details | Wooden case with film/Customized |
| Product name | Hydraulic Type Cold Press Walnut Edible Oil Making Machine Alloy Material |
| Feature | High pressure Max 60Mpa |
| Walnut edible oil making machineSize | 750*1010*1640mm |
| Weight | 1230 kg |
| voltage | 220v / 380v / customize |
| Power | 2.2kw / 1.1kw |
| Capacity | 13.5kg / batch |
| Oil cake diameter | 270mm |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY-270 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Nanyang,China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T, D/A, D/P, L/C, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Wooden case package / Customized |
| Production model | 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty |
| Model of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 6YY - 250 |
| Operation system of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | Fully automatic |
| Feature of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | Cold and hot pressing kinds of oil seeds |
| Max working of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty pressure | 60 MPa |
| Voltage of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 380 V/220V |
| Production capacity of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 11- 66 kg/h |
| Weight of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 1070 Kg |
| HS code of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 8479200 |
| Oil cake diameter of 98% Oil Rate Automatic Olive Oil Processing Machine With 1 Year Warranty | 250mm |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY- 250 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | Henan , China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Wooden Carton Customization |
| Product name | Hydraulic oil pressers |
| Key word | Cold and hot press |
| Oil seeds | sesame, walnut, avocado, coconut, cocoa |
| Pressure | 60Mpa |
| Material | Alloy steel |
| HS code | 847920 0000 |
| Brand Name | Lewin |
| Model Number | 6YY-250 |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | Henan Province, China |
MOQ: 1 set
Price: USD 2000-4200/set
| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 50 sets per week |
| Delivery Time | 7-15 days |
| Packaging Details | Wooden case with film. |
| Product name | Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press |
| Capacity of Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | 50-70kg/h |
| Model Number of Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | 6YY-300 industrial hydraulic press machine |
| Material of Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | Alloy Steel Stainless Steel |
| Oil rate of Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | 90%-95% |
| Shipping for Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | By Sea |
| Delivery time for Extra Virgin Grape Seed Oil Industrial Hydraulic Press Machine C Frame Press | 7-15days after payment |
| Brand Name | Lewin Cold Press Avocado Hydraulic Oil Press Machine |
| Model Number | 6YY-300 seeds hydraulic press |
| Certification | ISO CE COC |
| Place of Origin | China, Henan |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!