| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 units per Month |
| Delivery Time | 3 to 10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| CPU | Celeron J6412 quad-core |
| RAM | 2×DDR4 260PIN SO-DIMM slots |
| Display | HDMI + DP |
| Ethernet | 4*INTEL i225/i226 LAN |
| COM | 1*RJ45 Serial ports |
| USB | 6×USB |
| Size | 178 × 126 × 55 mm |
| Power | DC 12V-4A |
| Brand Name | VEGASHINE / OEM |
| Model Number | VGS-BF1604003HD-J6412 |
| Place of Origin | Shenzhen China |
View Detail Information
Explore similar products
2U rackmount 8 Gigabit LAN Intel® C236 support 9th I3 I5 I7 Industrial computer
Intel®H170 9th I3 I5 I7 2U rackmount 8 Gigabit LAN Industrial computer firewall
Dual core 3th i3 i5 i7 6 Gigabit LAN 1U rackmount firewall PC appliance soft
2 LAN J1800 Mini PC Dual Core Firewall With RJ45 RS232 Support PFsense
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1000 units per Month |
| Delivery Time | 3 to 10 work days | Packaging Details | Carton |
| CPU | Celeron J6412 quad-core | RAM | 2×DDR4 260PIN SO-DIMM slots |
| Display | HDMI + DP | Ethernet | 4*INTEL i225/i226 LAN |
| COM | 1*RJ45 Serial ports | USB | 6×USB |
| Size | 178 × 126 × 55 mm | Power | DC 12V-4A |
| Brand Name | VEGASHINE / OEM | Model Number | VGS-BF1604003HD-J6412 |
| Place of Origin | Shenzhen China |
Intel ® J6412 cpu 4*2.5G LAN 6 USB Firewall appliance pFsense soft router fanless mini industry pc
Key Features
Aluminium alloy chassis
Celeron® J6412 quad-core quad-thread, main frequency: 2.00GHz
2×DDR4 260PIN SO-DIMM slots, support DDR4 3200, single stick max 32GB
1×SATA 3.0
1×M.2 (NVMe protocol),
1×RJ45 COM port
1×DP+HD interface
DC 12V-4A, 5.5×2.5mm barrel jack
Dimension: 136mm× 126mm × 40mm
Package Dimensions 20 × 17 × 12 (cm)
Specifications
| Model No. | VGS-BF1604003HD-J6412 |
|---|---|
| Chassis Color | Black |
| Material | aluminium alloy chassis |
| Installation | Desktop |
| Processor | Celeron® J6412 quad-core quad-thread, main frequency: 2.00GHz |
| Chipset | Intel® J6412 (optional J6413) |
| BIOS | AMI EFI BIOS |
| Memory | 2×DDR4 3200MHz notebook memory slots, max. 32GB, SODIMM |
| Storage | 1×SATA 3.0 |
| Graphics | Integrated Intel® HD Graphics 600 |
| Display Interfaces | 1×HDMI + 1×DP, supporting synchronous/asynchronous display |
| Front I/O Ports | 4×2.5G Ethernet ports, 1×DC power adapter port |
| Rear I/O Ports | 1×USB3.0, 5×USB2.0, 1×HDMI (with audio output), 1×DP, 1×power button, 1×power/HDD LED indicator, 1×clr-cmos button, 1×4G SIM slot, 1×5G SIM slot |
| Expansion Slots | 1 full-length MINI-PCI-e (supports USB-signal 3G/4G modules), 1×M.2 2242 (supports 5G modules) |
| Network Interfaces | 4×Intel® I226 Gigabit Ethernet NICs, supporting diskless boot and Wake-on-LAN |
| Other Features | Power-on at power restore, scheduled power-on, Wake-on-LAN, PXE boot, watchdog timer |
| Power Supply | DC 12V-4A, 5.5×2.5mm barrel connector |
| Safety Certifications | CE, CCC, FCC, RoHS |
| Dimensions | 136 × 126 × 40 (mm) |
| Weight | 1.25 kg (complete unit), 0.75 kg (barebone unit) |
| Package Dimensions | 20 × 17 × 12 (cm) |
| Operating Temperature | 0 ~ +50℃(with commercial HDD), -20℃~ +50℃(with industrial SSD), with air flow |
| Humidity | 5 ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Operate System | Support Pfsense ,Linux, iKuai, LEDE, Openwrt, Panabit, Smart6, Win 7/8/10 etc. |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2011
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Site Member
Shenzhen Vegashine Technology Co., Limited specialize in manufacturing and exporting industrial computer, industrial motherboard. The main production ranges included Rugged tablet PC, Network security firewall PC, industrial panel PC, embedded industrial computer, fanless mini PC, Multi LAN motherbo... Shenzhen Vegashine Technology Co., Limited specialize in manufacturing and exporting industrial computer, industrial motherboard. The main production ranges included Rugged tablet PC, Network security firewall PC, industrial panel PC, embedded industrial computer, fanless mini PC, Multi LAN motherbo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!