| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 units per Month |
| Delivery Time | 3 to 10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Chassis | Aluminium chassis |
| Dimension | 136 × 126 × 40 mm |
| Chassis color | Black |
| CPU | Celeron J5005 Processor Quad-Core |
| RAM | 2 *DDR4 |
| Gigabit LAN | 4 ×Intel I226 2.5G LAN |
| COM port | 1* CISCO standard RS232 serial |
| Brand Name | VEGASHINE / OEM |
| Model Number | VGS-BF1404003HDS-J5005 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2U rackmount 8 Gigabit LAN Intel® C236 support 9th I3 I5 I7 Industrial computer
Intel®H170 9th I3 I5 I7 2U rackmount 8 Gigabit LAN Industrial computer firewall
Dual core 3th i3 i5 i7 6 Gigabit LAN 1U rackmount firewall PC appliance soft
2 LAN J1800 Mini PC Dual Core Firewall With RJ45 RS232 Support PFsense
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1000 units per Month |
| Delivery Time | 3 to 10 work days | Packaging Details | Carton |
| Chassis | Aluminium chassis | Dimension | 136 × 126 × 40 mm |
| Chassis color | Black | CPU | Celeron J5005 Processor Quad-Core |
| RAM | 2 *DDR4 | Gigabit LAN | 4 ×Intel I226 2.5G LAN |
| COM port | 1* CISCO standard RS232 serial | Brand Name | VEGASHINE / OEM |
| Model Number | VGS-BF1404003HDS-J5005 | Place of Origin | China |
Intel® J5005 4*2.5G LAN Firewall computer pFsense industrial MINI pc
Key Features
Aluminium alloy chassis
Onboard Intel® Celeron J5005 Processor Quad-Core Quad-Thread
2 × DDR4 SO-DIMM slots, DDR4 2400, Max. 8GB supported
1 × SATA port
1 × M-SATA SSD port
1 × M.2 2280 SSD port
Integrated Intel UHD Graphics 450MHz
1 × DP port, 1 × HDMI port
4 ×Intel I226 2.5G Ethernet ports,
1 × RJ45 COM port
2 × USB2.0, 2 × USB3.0,
1 × HDMI (with audio output) + DP, 1 × power button,
1 × SIM card slot
DC 12V-4A, 5.5×2.5mm barrel jack
Dimension: 136 × 126 × 40 mm
Weight: 1.25 kg (complete unit), 0.75 kg (bare unit)
Package size: 200 × 170 × 120 mm
Specifications
| Model No | VGS-BF1404003HDS-J5005 |
| Chassis Color | Black |
| Material | Aluminium alloy chassis |
| Installation | Desktop |
| Processor | Onboard Intel® Celeron J5005 Processor, FCBGA1090, Quad-Core Quad-Thread, 1.5GHz |
| Chipset | J5005 |
| BIOS | AMI EFI BIOS |
| Memory | 2 × DDR4 SO-DIMM slots, DDR4 2400, Max. 8GB supported |
| Storage | 1 × SATA port, 1 × M-SATA SSD port1 × M.2 2280 SSD port, PCIe 2.0 x1 |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics 450MHz |
| Display Interfaces | 1 × DP port, 1 × HDMI port |
| Front I/O | 4 × 2.5G Ethernet ports, 1 × RJ45 COM port, 1 × DC power jack, 1 × power/HDD LED indicator |
| Rear I/O | 2 × USB2.0, 2 × USB3.0, 1 × HDMI (with audio output) + DP, 1 × power button, 1 × SIM card slot |
| Expansion Slot | 1 × Mini PCI-E slot |
| Network | Onboard Intel I226 2.5G Ethernet controller, 4-port design |
| Features | Power-on on AC restore, scheduled power-on, Wake-on-LAN, PXE boot, Watchdog timer |
| Power Supply | DC 12V-4A, 5.5×2.5mm barrel jack |
| Certifications | CE, CCC, FCC, RoHS |
| Dimensions | 136 × 126 × 40 mm |
| Operating Temperature | 0 ~ +50℃(with commercial HDD), -20℃~ +50℃(with industrial SSD), with air flow |
| Humidity | 5 ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.25 kg (complete unit), 0.75 kg (bare unit) |
| Package Dimensions | 200 × 170 × 120 mm |
| Operate System | Support Pfsense ,Linux, iKuai, LEDE, Openwrt, Panabit, Smart6, Win 7/8/10 etc. |
Our service:
1.We can provideOEM/ODMservices .
2.We can sell one sample for your test .
3.High-quality product and competitive price.
4.1 years Warranty
About shipping
1.Leading Time:1 ~ 3 Days for one sample, 4~6 days for a large quantity.
2.Packaging Ways:Each pc for one neutral box.
3.Shipping Ways:For small amount, we advise our customer to take DHL, Fedex, UPS.For a large quantity, we can support to ship by air or by sea.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2011
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Site Member
Shenzhen Vegashine Technology Co., Limited specialize in manufacturing and exporting industrial computer, industrial motherboard. The main production ranges included Rugged tablet PC, Network security firewall PC, industrial panel PC, embedded industrial computer, fanless mini PC, Multi LAN motherbo... Shenzhen Vegashine Technology Co., Limited specialize in manufacturing and exporting industrial computer, industrial motherboard. The main production ranges included Rugged tablet PC, Network security firewall PC, industrial panel PC, embedded industrial computer, fanless mini PC, Multi LAN motherbo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!