| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,PayPal |
| Supply Ability | 10000pcs/Month |
| Delivery Time | 5-10 working days |
| Packaging Details | Fiber Media Converter Standard Package |
| PoE Port | 24*10/100M PoE Ports |
| SFP Port | 1*Gigabit SFP Uplink Port |
| RJ45 Port | 2*Gigabit Ethernet Uplink Ports |
| PoE compatibility | IEEE 802.3af/at adaptive |
| POE output voltage | DC48~55V |
| Power input | AC100-240V 50/60Hz |
| Data Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps |
| Dimensions | 440 x 180 x 44 mm |
| Humidity Range | 10-90% RH |
| Layer | 2/3/4 |
| Management | Web/SNMP/CLI |
| Network Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Number of Ports | 24 |
| PoE Power Output | 30W/Port |
| PoE Standard | IEEE 802.3af/at |
| Port Type | RJ45 |
| Power Over Ethernet | Yes |
| QoS | Yes |
| Security | Yes |
| Temperature Range | 0-50°C |
| VLAN | Yes |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-2412P-SFP |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 8 Port SFP Network Managed Optical Fiber Converter Switch 10/100/1000T
Industrial Gigabit PoE Switch 2-Port 10/100/1000T 802.3at To 2-Port 100/1000Base
Managed Ethernet Switch 8-Port 10G Base-T + 2-Port 10G SFP Gigabit Fiber Switch
Adaptive SFP Full Duplex Gigabit Ethernet Switch 8 Port 10 / 100 / 1000Base-TX
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,PayPal | Supply Ability | 10000pcs/Month |
| Delivery Time | 5-10 working days | Packaging Details | Fiber Media Converter Standard Package |
| PoE Port | 24*10/100M PoE Ports | SFP Port | 1*Gigabit SFP Uplink Port |
| RJ45 Port | 2*Gigabit Ethernet Uplink Ports | PoE compatibility | IEEE 802.3af/at adaptive |
| POE output voltage | DC48~55V | Power input | AC100-240V 50/60Hz |
| Data Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps | Dimensions | 440 x 180 x 44 mm |
| Humidity Range | 10-90% RH | Layer | 2/3/4 |
| Management | Web/SNMP/CLI | Network Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Number of Ports | 24 | PoE Power Output | 30W/Port |
| PoE Standard | IEEE 802.3af/at | Port Type | RJ45 |
| Power Over Ethernet | Yes | QoS | Yes |
| Security | Yes | Temperature Range | 0-50°C |
| VLAN | Yes | Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-2412P-SFP | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | DC55V SFP Port Switch ,DC55V Uplink Network Switch ,DC48V SFP Port Switch | ||
POE Output DC48V DC55V SFP Port Switch 1*Gigabit SFP Uplink Port
24*10/100M PoE + 2*10/100/1000M Uplink RJ45 + 1*1000M Uplink SFP Ethernet Switch
PoE Ethernet Switch Advantages
Specifications
| Port | 24*10/100M PoE Ports + 2*Gigabit Ethernet Uplink Ports + 1*Gigabit SFP Uplink Port |
| Network protocol | Support IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x, IEEE802.3ab, IEEE802.3z |
| POE parameter | PoE standard: IEEE802.3af /IEEE802.3at |
| Each port power:15.4 W (IEEE 802.3af) Each port power:30 W (IEEE 802.3at) | |
| PoE compatibility:IEEE 802.3af/at adaptive | |
| POE output voltage: DC48~55V | |
| POE power pin:1/2+; 3/6- | |
| Network media | 10Base-T: Cat3 or later UTP/STP(≤100m) 10Base-T: Cat6 or later UTP/STP(≤250m) 100Base-TX: Cat5 or later UTP/STP(≤100m) 1000BASE-TX: Cat5 or more UTP (≤100m) |
| Optical (SFP) | Multimode Fiber: 850nm, 1310nm, Transmission Distance: 550m/2Km (depending on SFP module) Single-Mode Fiber: 1310nm, 1550nm, Transmission Distance: 20/40/60/80/100/120km (depending on SFP module) |
| Power supply | Power input: AC100-240V 50/60Hz, Output: 52V5.76A |
| Power Budget | 300W |
| Working environment | Working temperature:-20℃ to 55℃ Storage temperature:-40℃ to 80℃ Working humidity:10% to 90%RH no condensing Storage humidity:5% to 90%RH no condensing |
| Physical structure | Product Dimension (L*W*H): 320mm*210mm*46mm Package Dimension (L*W*H): 370mm*275mm*85mm N.W: 1.9KG G.W: 2.4KG |
| Packaging list | 1. Ethernet Switch:1 unit 2. User Guide:1 unit 3. Warranty Card:1 unit 4. Power Cord:1unit 5. 1U Rack Mount: 1 pair |
![]()
Order Information
| Model | Description |
| LNK-2412P-SFP | 24*10/100M PoE Ports + 2*Gigabit Ethernet Uplink Ports + 1*Gigabit SFP Uplink Port, support PoE power supply function, compatible with both IEEE802.3af / IEEE802.3at standard. PoE Power Output: 15.4W / 30W each port. Total power budget 300Watts. 1U Rack Mount installation |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!