| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 5-12 working days |
| Packaging Details | Ethernet Switch Standard Export Package |
| Keyword | Switch industrial ethernet |
| Max Packet Length | 9K Bytes Jumbo Frame |
| Connector | 8 x RJ45 |
| Optical Port | 1 x 1000Base-X (SFP, SC, FC, ST Optional) |
| Input Power | 12~58VDC |
| Weight | 0.6Kg |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-IMC108G |
| Certification | ROHS,FCC,CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 8 Port SFP Network Managed Optical Fiber Converter Switch 10/100/1000T
Managed Ethernet Switch 8-Port 10G Base-T + 2-Port 10G SFP Gigabit Fiber Switch
Adaptive SFP Full Duplex Gigabit Ethernet Switch 8 Port 10 / 100 / 1000Base-TX
LNK-1800 8-Port 10/100Base-TX + 1-Port 100Base-FX SC Fiber Switch
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal | Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 5-12 working days | Packaging Details | Ethernet Switch Standard Export Package |
| Keyword | Switch industrial ethernet | Max Packet Length | 9K Bytes Jumbo Frame |
| Connector | 8 x RJ45 | Optical Port | 1 x 1000Base-X (SFP, SC, FC, ST Optional) |
| Input Power | 12~58VDC | Weight | 0.6Kg |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-IMC108G |
| Certification | ROHS,FCC,CE | Place of Origin | China |
| High Light | 9K Bytes Jumbo Frame Ethernet Switch ,8 x RJ45 Ethernet Switch ,1000Base-T Ethernet Switch | ||
Ethernet Switch 8-Port 10/100/1000Base-T + 1-Port 1000Base-X SC Network Switch
Switch industrial ethernet Advantages
► 8 10/100/1000Base-TX + 1 1000Base-X
► SFP, SC, FC, ST Optional
► Redundant Power Inputs
► Supports Wall-mount and DIN-Rail installation
Technical Indexes
| Max Packet Length: | 9K Bytes Jumbo Frame |
| Address Table Size: | 4K MAC Addresses |
| Operating Temperature: | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| Relative Humidity: | 5% to 95% non-condensing |
| MTBF | > 200,000 hrs |
| Input Power: | 12~58VDC, Redundant Power (6-pin Terminal Block) |
| Power Consumption: | 5W Max. |
| Power Input Overload: | Automatic Resettable |
| Reverse Polarity: | Present |
| Power: | Power1, Power2 Status |
| Ethernet (Per Port): | Link/Activity |
| Fiber: | FX1 |
| Dimensions (WxDxH): | 150 x 110 x 50 mm |
Overview
LNK-IMC108G is an 8 ports 10/100/1000Base-T + 1 port 1000Base-X Industrial Ethernet switch. The Switch has 8 TP ports and 1 fiber port. TP (RJ45) support 10/100/1000Base-T, Full/Half duplex mode, and auto MDI/MDI-X connection; 100Base-FX supports 1 or 2 core Single-mode or Multi-mode fiber. With its reliable design and ease of use, the product is a great choice for integrating networks consisting of network devices such as IP cameras and wireless access points between remote locations.
![]()
![]()
Ordering Information
| Model | Description |
| LNK-IMC108G | Industrial Ethernet Switch: 8-Port 10/100/1000Base-TX + 1-Port 1000Base-X Fiber, Multimode, Dual Fiber, SC, 2KM |
| LNK-IMC108G-20 | Industrial Ethernet Switch: 8-Port 10/100/1000Base-TX + 1-Port 1000Base-X Fiber, Single Mode, Dual Fiber, SC, 20KM |
| LNK-IMC108GS-20 | Industrial Ethernet Switch: 8-Port 10/100/1000Base-TX + 1-Port 1000Base-X Fiber, Single Mode, Single Fiber, SC, 20KM |
| LNK-IMC108GF-20 | Industrial Ethernet Switch: 8-Port 10/100/1000Base-TX + 1-Port 1000Base-X Fiber, Single Mode, Single Fiber, FC, 20KM |
| LNK-IMC108G-SFP | Industrial 8-port 10/100/1000BASE-T + 1-port 1000BASE SFP Ethernet Switch |
| SFP Options | ► SFP option. Please select your SFP on our SFP Options Page |
| ► SFP module is to be purchased separately. | |
| Mounting Options | Default DIN-Rail Bracket installed; Wall Mount Bracket is included. |
| Power Options | 24W/1A 24VDC DIN-Rail Power Supply. Open Wire for Terminal Block. |
| Power Supply is to be purchased separately. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!