| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 3-12 working days |
| Packaging Details | Injector Standard Export Package |
| Keywords | Industrial PoE Injector |
| Max. Power per Port | 30W Max per port (Alternative B Mode) |
| Operating Temperature | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| MTBF | >200,000hrs |
| Power Consumption: | 36W Max. |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 70 x 30 mm |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-INJ601-30 |
| Certification | ROHS,FCC,CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
EN50155 Industrial 1-port 10 / 100 / 1000 PoE Injector with 30W output, M12
12~48VDC Power Input Industrial 2-Port Gigabit PoE+ Injector Supports IEEE802
Commercial 2 Port 10/100/1000M 802.3at Gigabit PoE Injector Adapter
95W Outdoor Industrial IP67 Waterproof 802.3bt PoE+ Injector AC Power Input
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal | Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 3-12 working days | Packaging Details | Injector Standard Export Package |
| Keywords | Industrial PoE Injector | Max. Power per Port | 30W Max per port (Alternative B Mode) |
| Operating Temperature | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) | MTBF | >200,000hrs |
| Power Consumption: | 36W Max. | Dimensions (WxDxH) | 95 x 70 x 30 mm |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-INJ601-30 |
| Certification | ROHS,FCC,CE | Place of Origin | China |
| High Light | 48V Industrial PoE+ Injector ,12~48V Industrial PoE+ Injector | ||
► 12~48V DC Power Input
► 1 RJ45 Ethernet Data Input Port + 1 RJ45 Power Over Ethernet Output Port (Data + Power)
► Support IEEE802.3at Power over Ethernet (PoE+) Power Sourcing Equipment
► Support 10/100/1000/2.5G/5G/10G Base-TX
► Extensive LED indicators for PoE diagnostics
► Environmentally Hardened -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) operating temperature
► Small Size 95 x 70 x 30 mm
► Aluminum Alloy Metal Case
► Support DIN-rail mounting and wall mounting installation
The LNK-INJ601-30 product is a Hardened 10G PoE Injector allows you to connect the IEEE 802.3 af/at PoE device such as camera and access point with a non PoE LAN switch within the distance of 30m.
Both the Ethernet port (to switch) and the PoE Out port (to PoE device) support 10/100/1000/2.5G/5G/10G Base-T and are compliant with IEEE 802.3ab. The PoE Out port is also compliant with IEEE 802.3 at.
LNK-INJ601-30 provides an integrated power solution with a wide range voltage of 12~48VDC for high availability applications.
|
Ethernet |
|
|
Standards: |
IEEE802.3af Power over Ethernet |
|
|
IEEE802.3at Power over Ethernet |
|
Processing Type: |
Forward |
|
|
Half-duplex, Full-duplex |
|
Forward Filter Rate: |
14,880,000pps (10Gbps) |
|
Cabling: |
10/100/1000/2.5G/5G/10G Base-T: Cat7 or above |
|
Maximum Distance: |
Cat7 UTP up to 30m |
|
Connector: |
2x RJ45 |
|
PoE (Power over Ethernet) |
|
|
Standard: |
IEEE802.3af/at |
|
Port: |
RJ45 |
|
Power Pin Assignment |
4/5(+), 7/8(-) |
|
Max. Power per Port: |
30W Max per port (Alternative B Mode) |
|
LED Indicators: |
|
|
Power: |
Power Status |
|
PoE: |
PoE Status |
|
Dimensions (WxDxH): |
95 x 70 x 30 mm |
|
Weight: |
0.25Kg |
|
Casing: |
Aluminum Case |
|
Mounting Options: |
DIN-Rail / Wall-mount |
|
Model |
Description |
|
LNK-INJ601-30 |
12~48VDC Power Input Industrial 10G PoE+ Injector |
|
Mounting Options |
► Default DIN-Rail Bracket installed; Wall Mount Bracket is included. |
|
Power Options |
► Power Supply is to be purchased separately |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!