| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 3-12 working days |
| Packaging Details | Carton Packaging |
| Ethernet Port | 24 x 10/100/1000Base-T RJ45 |
| Optical Port | 4 x 1000Base-X SFP |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C (-40°F to 176°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 75°C (-40°F to 185°F) |
| Dimensions (WxDxH) | 440mm x 300mm x 45mm |
| Input Power | 12~48V DC, Redundant Power (4-pin Terminal Block) |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-424M-SFP |
| Certification | ROHS,FCC,CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
12VDC-48VDC Industrial Small Poe Switch 5 Port Injector
Oem managed Din Rail Mount Industrial PoE Switch Ethernet 5 Port
48v IPv6 Industrial PoE Switch 10M/100M/1000M 16 PoE Port + 8 RJ45 Port
Managed Oem Ethernet Switch Poe 4 Port Industrial Switch Injector 10 Gigabit
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal | Supply Ability | 1000 pcs/month |
| Delivery Time | 3-12 working days | Packaging Details | Carton Packaging |
| Ethernet Port | 24 x 10/100/1000Base-T RJ45 | Optical Port | 4 x 1000Base-X SFP |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C (-40°F to 176°F) | Storage Temperature | -40°C to 75°C (-40°F to 185°F) |
| Dimensions (WxDxH) | 440mm x 300mm x 45mm | Input Power | 12~48V DC, Redundant Power (4-pin Terminal Block) |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-424M-SFP |
| Certification | ROHS,FCC,CE | Place of Origin | China |
| High Light | 24 Port Ethernet Switch ,10/100/1000T Ethernet Switch | ||
L2+ Managed Rack Mount 24-Port 10/100/1000T + 4-Port 1000X SFP Ethernet Switch
Advantages
► Support 24x10/100/1000Base-T + 4x1000Base-X SFP
► 10/100/1000Mbps RJ45 Port supports Full/Half-duplex, Auto-negotiation, Auto MDI/MDIX
► Support connecting USB-C port for easy management, without the need to access the RS232 serial port at all
► 9K Bytes Jumbo Frame
► IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE)
► Supports 1U 19” Rack mount installation
Overview
LNK-424M-SFP series is the L2+ managed rack mount 24-port 10/100/1000Base-T + 4-port 1000Base-X SFP Ethernet switch. The switch has 24 TP ports and 4 fiber ports. The TP (RJ45) supports 10/100/1000Base-T(X), Full/Half duplex mode, and auto MDI/MDI-X connection; the 1000Base-X SFP port supports 1 or 2 core Single-mode or Multi-mode fiber. With its reliable design and ease of use, the product is a great choice for integrating networks consisting of network devices such as IP cameras and wireless access points between remote locations.
Ordering Information
| Model | Description |
| LNK-424M-SFP | L2+ Rack Mount 24-Port 10/100/1000T + 4-Port 1000X SFP Managed Ethernet Switch |
| SFP Options | ► SFP option. Please select your SFP on our SFP Options Page |
| ► SFP module is to be purchased separately. | |
| Mounting Options | ► Rack mount, mounting clip is included. |
| Power Options | ► Open Wire for Terminal Block. |
Picture
![]()
Application
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!