| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,PayPal |
| Supply Ability | 100000PCS/Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Industrial PoE Switch Standard Carton Packaging |
| Weight | 5.5KG |
| Internet standard | NO Compliance IEEE802.3AF/802.3AT |
| Operating Temperature: | 0 to 40℃ (32 to 104℉) |
| Warranty | 3 year |
| Dimension | 445X260X45(H×D×W) |
| Operating Humidity | 10~ 90% Non condensing |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-POE216 |
| Certification | CE, RoHS, FCC, ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
EN50155 Industrial 1-port 10 / 100 / 1000 PoE Injector with 30W output, M12
12~48VDC Power Input Industrial 2-Port Gigabit PoE+ Injector Supports IEEE802
Commercial 2 Port 10/100/1000M 802.3at Gigabit PoE Injector Adapter
95W Outdoor Industrial IP67 Waterproof 802.3bt PoE+ Injector AC Power Input
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,PayPal | Supply Ability | 100000PCS/Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Industrial PoE Switch Standard Carton Packaging |
| Weight | 5.5KG | Internet standard | NO Compliance IEEE802.3AF/802.3AT |
| Operating Temperature: | 0 to 40℃ (32 to 104℉) | Warranty | 3 year |
| Dimension | 445X260X45(H×D×W) | Operating Humidity | 10~ 90% Non condensing |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-POE216 |
| Certification | CE, RoHS, FCC, ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | LNK-POE216 Series PoE Injector ,16-Port PoE Injector ,LNK-POE316 Series PoE Injector | ||
LNK-POE216 Series & LNK-POE316 Series 16-Port PoE Injector
Product Advantages
► Supply power to HD network surveillance cameras with Cat5e (PoE)
► 32x 10/100M RJ45 ports; 1x AC input port;16x PoE Ports
► AC input: 90V~264V
► Compatible with IEEE 802.3af standard(15.4W) , IEEE 802.3at standard(25.4W)
► Coming with the Ethernet network port and PoE output port, and the power input port with lighting-proof function (meet the secondary lightning protection)
► Can supply power with the spare line pair(4/5 (+), 7/8 (-) method or the data line pair 1/2(+), 3/6(-) method
► No fan, natural heat dissipation, small, quiet design, suitable for desktop or wall
► Automatic Detection and Protection of Non–standard Ethernet Terminals
Overview
PoE Injector is also called as Power over Ethernet mid-span devices. 16-Port PoE injector, that is PoE power supply module, is the most flexible and the hottest products among the power supply devices. There are 16x RJ45 PoE ports for these 16-Port PoE injectors. This mid-span have 16x2 Standard RJ45 network ports, one group of network ports will use for upper Ethernet switches or other network devices, another group of network ports will support POE power supply output with network data output.
Technical Indexes
| Parameter | Specifications |
| Features | Conforms to IEEE802.3af standard RJ-45 Conforms to IEEE802.3af standard RJ-45 |
| Data Input Interface 16*RJ-45 10/100Base-TX/ Data Input Interface 16*RJ-45 10/100/1000Base-TX | |
| Output Port Power Cable Included | |
| Data Rate | 10/100Mbps 10/100/1000Mbps |
| Input Power | 90-240V AC ,50-60Hz |
| Output Power | 16*15.4W Max IEEE802.3af 16*30W Max IEEE802.3at |
| Wiring | Data provide over pairs 1/2(+) and 3/6(-) |
| Power over spare pairs 4/5(+) and 7/8(-) | |
| LED Display | YES |
| Operating Temperature | 0 to +40°C, |
| Humidity | Max. 95% RH(non-condensing) |
| Dimension | 445X260X45(H×D×W) |
| Weight | 5.5KG |
Ordering Information
| Model | Decription |
| LNK-POE216 | |
| LNK-POE216AT | 16-port PoE Adapter, 10/100Mbps, IEEE 802.3at 30W |
| LNK-POE316 | 16-port PoE Adapter, 10/100/1000Mbps, IEEE 802.3af 15.4W |
| LNK-POE316AT | 16-port PoE Adapter, 10/100/1000Mbps, IEEE 802.3at 30W |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!