| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,PayPal |
| Supply Ability | 100000PCS/Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Industrial PoE Switch Standard Carton Packaging |
| Operating Temperature: | -10~55ºC |
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Power consumption | <40W (the chassis at full load), <2W |
| Conversion means | Store and Forward mode or Cut-Through mode |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-1100T |
| Certification | ISO9001, CE, FCC, RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
LED Screen Fiber Converter with 1x10G SC Fiber Port + 4 x 10/100/1000M Ethernet
Fast Ethernet 10Mbps 100Mbps PoE PSE Fiber Media Converter All In One
IEEE 802.3af IEEE802.3at Ethernet Media Converter Fiber To Ethernet
1310nm 1550nm 802.3at PoE Media Converter 2xRJ45 1xSFP Connector
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,PayPal | Supply Ability | 100000PCS/Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Industrial PoE Switch Standard Carton Packaging |
| Operating Temperature: | -10~55ºC | Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Power consumption | <40W (the chassis at full load), <2W | Conversion means | Store and Forward mode or Cut-Through mode |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-1100T |
| Certification | ISO9001, CE, FCC, RoHS | Place of Origin | China |
| High Light | ST Connector Fiber Media Converter ,Multi Mode Fiber Media Converter | ||
10/100M Multi Mode Fiber Media Converter ST Connector
Product Advantages
► 10/100Mbps auto-sensed, facilitating network upgrade
► Supporting auto-sense of MDI/MDI-X, facilitating system commissioning and installation
► Supporting the transmission of 100Base-Fx or STM-1, compatible with other devices
► Supporting low-time lag transmission
► Supporting the transmission of extra-long packets up to1600 bytes
► Extremely low power consumption (less than 2W), low heat, reliable and stable performance, and long lifetime
Overview
The LNK-1100T 10/100M Multi Mode ST Fiber Ethernet Media Converter (2 km) creates a cost-effective Ethernet to fiber link, transparently converting to/from 10Base-T or 100Base-Tx Ethernet signals and 100Base-Fx optical signals to extend an Ethernet network connection over a multi mode fiber backbone.
Technical Indexes
| Parameter | Specifications |
| Access mode | 10/100Mbps |
| Standard | IEEE802.3 10Base-T Ethernet, IEEE802.3u,100Base-TX/FX Fast Ethernet, IEEE802.3x Flow control |
| Wavelength | 1310nm |
| Optical Power | -15 ~ -8 dBm |
| Sensitivity | ≤-35 dBm |
| Transmission distance | Dual-fiber multi-mode: 2 km; Category-5 twisted pairs: 100m |
| Port | One RJ45 port: for connecting STP/UTP category-5 twisted pairs One optical port: Multi-mode, dual fiber: ST (50, 62.5/125μm) |
| Conversion means | Store and Forward mode or Cut-Through mode |
| Buffer space | Built in 128Kb RAM for data buffer |
| Flow control | Full duplex: flow control; Half duplex: back pressure |
| BER | <19-9 |
| MTBF | 100,000 hours |
| LED indicator | POER (power supply); FX LINK/ACT (optical link action); FDX (FX full duplex), TX LINK/ACT (TP cable link/action); TX 100 (TP cable rate 100M), FX100 (fiber cable rate 100M) |
| Power supply | External: AC90~264V/DC100~380V input, 5V1A output |
| Power consumption | <40W (the chassis at full load), <2W |
| Operating temperature | -10~55ºC |
| Operating humidity | 5%~90% |
| Maintaining temperature | -40~70ºC |
| Maintaining humidity | 5% ~ 90% non-condensing |
Application
Ordering Information
| Item | Description |
| LNK-1100T | 10/100Base-T to 100Base-F, multi-mode, 2km, 1310nm, ST, standalone, external power adaptor |
| LNK-1100T-20 | 10/100Base-T to 100Base-F, Single Mode, 20km, 1310nm, ST, standalone, external power adaptor |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!