| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000pcs/mouth |
| Delivery Time | 3-12working days |
| Packaging Details | standard export package |
| Casing: | Aluminum Case |
| Mounting Options: | DIN-Rail / Wall-mount |
| Operating Temperature: | -40°C to 75°C (-40°F to 167°F) |
| Storage Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Brand Name | E-link |
| Model Number | LNK-IMC103GP |
| Certification | ISO9001, CE, FCC, RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
12VDC-48VDC Industrial Small Poe Switch 5 Port Injector
Oem managed Din Rail Mount Industrial PoE Switch Ethernet 5 Port
48v IPv6 Industrial PoE Switch 10M/100M/1000M 16 PoE Port + 8 RJ45 Port
Managed Oem Ethernet Switch Poe 4 Port Industrial Switch Injector 10 Gigabit
Product Specification
| Payment Terms | T/T,PayPal | Supply Ability | 1000pcs/mouth |
| Delivery Time | 3-12working days | Packaging Details | standard export package |
| Casing: | Aluminum Case | Mounting Options: | DIN-Rail / Wall-mount |
| Operating Temperature: | -40°C to 75°C (-40°F to 167°F) | Storage Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Brand Name | E-link | Model Number | LNK-IMC103GP |
| Certification | ISO9001, CE, FCC, RoHS | Place of Origin | China |
| High Light | Voltage Booster Ethernet Switch ,Mini Industrial PoE Ethernet Switch ,802.3at PoE Ethernet Switch | ||
Mini Industrial PoE Switch Advantage
► 3 10/100/1000BASET RJ45 auto-MDI/MDI-X ports with IEEE 802.3at PoE+ Injector (Port-1 to Port-3)
► 1 1000Base-X SC Port
► 12~48VDC wide range power input with power booster function
► Up to 90W PoE budget (48VDC), 90W PoE budget (24VDC), 60W PoE budget (12VDC)
► Supports Full/Half-duplex, Auto-negotiation
► Supports DIN-Rail & Wall-mount installation
► Environmentally hardened -40°C to 75°C(-40°F to 167°F) operating temperature
Overview
LNK-IMC103GP Series is a Mini Industrial 3-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 1-Port 1000X SC
Gigabit Ethernet Switch with 12~48VDC Input and Voltage Booster. This unmanaged industrial
solar power PoE switch is designed to match the critical industrial standards. With reliable and
simple operation against vibration and shock, and wide operation temperature range, it could
match a variety of harsh environment. The switch complies with CE and FCC standards, and
passed the 100% burning test to ensure that it will fulfill the needs of industrial applications. It is
a good choice for an economical solution for industrial Ethernet connections.
Mini Industrial PoE Switch Picture
![]()
Technical Indexes
| Interface | |
| Connector: | 3 x RJ45 with 802.3at PoE+ injector function (Ports 1 to 3) |
| Optical Port: | 1 x SC 1000Base-X |
| PoE (Power over Ethernet) | |
| Standard: | IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus |
|
| IEEE 802.3af Power over Ethernet |
| Port: | RJ45 |
| Power Pin Assignment | 4/5(+), 7/8(-) |
| PoE Budget: | Up to 90-watt PoE budget (48VDC), 90-watt PoE budget (24VDC), 60-watt PoE budget (12VDC) |
| Electrical and Mechanical | |
| Input Power: | 12~48VDC, 2-pin terminal block |
| Power Consumption: | <95W (Non-PoE<6W) |
| Environmental | |
| Operating Temperature: | -40°C to 75°C (-40°F to 167°F) |
| Storage Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Relative Humidity: | 5% to 95% non-condensing |
| MTBF | > 200,000 hrs |
Application
![]()
Ordering Information
| Model | Description |
| LNK-IMC103GP | Mini Industrial 3-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 1-Port 1000X SC Gigabit Ethernet Switch with 12~48VDC Input and Voltage Booster, SC Fiber Port, Multimode, Dual Fiber, 850nm, 550m |
| LNK-IMC103GP-20 | Mini Industrial 3-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 1-Port 1000X SC Gigabit Ethernet Switch with 12~48VDC Input and Voltage Booster, SC Fiber Port, Single Mode, Dual Fiber, 1310nm, 20km |
| LNK-IMC103GPS-20A | Mini Industrial 3-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 1-Port 1000X SC Gigabit Ethernet Switch with 12~48VDC Input and Voltage Booster, SC Fiber Port, Single Mode, Single Fiber, 1310nm TX/1550nm RX, 20km |
| LNK-IMC103GPS-20B | Mini Industrial 3-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 1-Port 1000X SC Gigabit Ethernet Switch with 12~48VDC Input and Voltage Booster, SC Fiber Port, Single Mode, Single Fiber, 1550nm TX/1310nm RX, 20km |
| Mounting Options | ► Default DIN-Rail Bracket installed; Wall Mount Bracket is included. |
| Power Options | ► 12~48VDC Power Supply. Open Wire for Terminal Block |
|
| ► Power Supply is to be purchased separately. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2001
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
21~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P... Established in 2001 & headquartered in Shenzhen, E-link China Technology Co., Ltd. (E-link) is a leading manufacturer of fiber optic communication and video transmission products in China. Our main products include: Fiber Media Converters Industrial Ethernet PoE switchs P...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!