| Model NO. | BP93420-IQT |
| Measuring Medium | Gas |
| Accuracy Grade | 0.5%F.S |
| Pressure range | -100kPa...0kPa ~35kPa...3.5MPa |
| IP Rating | IP65 |
| Pressure Type | Gauge Pressure, Absolute Pressure, Sealed Pressure |
| Housing Material | 304s.S |
| Weight | ~0.3kg |
| Diaphragm Material | 316L |
| Operating Temperature | -20ºC~80ºC |
| Storage Temperature | -40ºC~120ºC |
| Output Signal | 4~20mA, 0~10/20mA, 0/1~5V, 0/1~10V, 0.5~4.5V, RS485 |
| Supply Voltage | 12~30VDC, 5VDC, 3.6~30V / Battery |
| Insulation Resistance | 100MΩ 100VDC |
| Explosion-proof Rating | Ex db IIC T6 Gb |
| Certification | CE, RoHS |
View Detail Information
Explore similar products
OEM Pressure Transmitter Sensor High Accuracy Water Pressure Transmitter Gas Oil
BP93420-I 0-10VDC Diffusion Oil Silicon Pressure Transmitter Sensor For Water
BP93420-I IP68 Pressure Transmitter Sensor Level Transducer for liquid level
BP156-M Mini Pressure Transmitter Sensor With M12 Connector Pressure Transducer
Product Specification
| Model NO. | BP93420-IQT | Measuring Medium | Gas |
| Accuracy Grade | 0.5%F.S | Pressure range | -100kPa...0kPa ~35kPa...3.5MPa |
| IP Rating | IP65 | Pressure Type | Gauge Pressure, Absolute Pressure, Sealed Pressure |
| Housing Material | 304s.S | Weight | ~0.3kg |
| Diaphragm Material | 316L | Operating Temperature | -20ºC~80ºC |
| Storage Temperature | -40ºC~120ºC | Output Signal | 4~20mA, 0~10/20mA, 0/1~5V, 0/1~10V, 0.5~4.5V, RS485 |
| Supply Voltage | 12~30VDC, 5VDC, 3.6~30V / Battery | Insulation Resistance | 100MΩ 100VDC |
| Explosion-proof Rating | Ex db IIC T6 Gb | Certification | CE, RoHS |
| High Light | High Temperature Resistance Pressure Transmitter Sensor ,4-20mA Output Sanitary Pressure Transmitter ,Hygienic Applications BP93420-IQT Pressure Transmitter | ||
| Measurement Range | -100kPa…0kPa ~ 35kPa…3.5MPa |
| Pressure Type | Gauge Pressure, Absolute Pressure, Sealed Pressure |
| Overload | ≤ 1.5 times of the rated range |
| Accuracy @ 25ºC | ±0.25% (Typical) ±0.5% (Maximum) |
| Repeatability & Hysteresis | 0.02%F.S(Typ.) 0.05%F.S(Max.) |
| Long-Term Stability | ±0.1%F.S/Year(Typ.) ±0.2%F.S/Year(Max.) |
| Zero Point Temperature Drift | ±0.02%F.S/ºC(≤100KPa) ±0.01%F.S/ºC(>100KPa) |
| Full Scale Temperature Drift | ±0.02%F.S/ºC(≤100KPa) ±0.01%F.S/ºC(>100KPa) |
| Frequency Response | 2.4Khz |
| Compensation Temperature | 0-70ºC(≤10mpa,customizable) |
| Operating Temperature | -20ºC~80ºC |
| Storage Temperature | -40ºC~120ºC |
| Vibration | 10g,55Hz ~ 2kHz |
| Housing Material | SS304,316L |
| Diaphragm Material | 316L |
| Insulation Resistance | 100MΩ 100VDC |
| Explosion-proof Rating | Ex db IIC T6 Gb |
| Protection Rating | IP65 |
| O-Ring Seal | Fluoro rubber |
| Weight | ~0.5kg |
| Output Signal | Supply Voltage | Output Type |
|---|---|---|
| 4~20mA | 12~30VDC | 2/3/4 wire |
| 0~10/20mA | 3 wire | |
| 0/1~5V 0/1~10V 0.5~4.5V |
5VDC | |
| RS485 Communication Protocol | 3.6~30V / Battery | 4 wire |
| IB | General Pressure Transmitter |
| IX | Display Pressure Transmitter |
| IE | Shock-resistant Aviation Pressure Transmitter |
| IIC/III | Industrial General/ Display Pressure Transmitter |
| IF | Moisture-proof Pressure Transmitter |
| IIE/IIIE | General/Display Pressure Transmitter |
| IN | Air Conditioning Dedicated Pressure Transmitter |
| IC | High-temperature Pressure Transmitter |
| IQ/IQT | Large Diaphragm /High-temperature Pressure Transmitter |
| D1 | 24VDC |
| D2 | 5VDC |
| D3 | Other |
| S1 | 4~20mADC |
| S2 | 1~5VDC |
| S3 | 0~5VDC |
| S4 | 0~10mADC |
| S5 | 0~20mADC |
| S6 | 0~10VDC |
| S7 | 0.5~4.5VDC |
| B1 | Hirschmann |
| B2 | PG7 Plug |
| B3 | Sealed Cable Output |
| B4 | 2088 Industrial Casing |
| B5 | 2088 Industrial Casing with Display |
| B6 | Other |
| G | Gauge Pressure |
| A | Absolute Pressure |
| S | Sealed Reference Pressure |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
1994
Total Annual:
6000000-7000000
Employee Number:
60~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Baoji Hengtong Electronics Co., Ltd., located in the renowned "The Western Sensor Capital of China" - Baoji city, was established in 1994. As a leading domestic manufacturer of pressure sensors and pressure transmitter, the company has been dedicated to the production of press... Baoji Hengtong Electronics Co., Ltd., located in the renowned "The Western Sensor Capital of China" - Baoji city, was established in 1994. As a leading domestic manufacturer of pressure sensors and pressure transmitter, the company has been dedicated to the production of press...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!