| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 after recieved your payment |
| Packaging Details | packed in cartons |
| Application | special for iroing table |
| Surface | double impression fabric |
| Tensile Strength | 200Psi |
| Hardness | 10-30 shore a |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.6-1.0g/cm³ |
| Thickness | 0.5mm-50mm |
| Top | impression fabric |
| Temperature Resistance | -60°C to +260°C |
| Usage | Widely Used |
| Size | Customer's Drawings |
| Top Material | Virgin Silicone with Rough Surface |
| Packing | in rolls and pallets |
| Working Press | 10kgs |
| Service | OEM ODM |
| Uv Resistance | Excellent |
| Shape | Rectangle |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1002 |
| Certification | RoHs/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade No Smell Silicone Rubber Sheet with Customized Size for Various
High Temp Resistant Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thick FDA RoHS
Aging Resistant Silicone Sponge Rubber Sheet 1-50mm Thick for Ironing Tables
10 Shore A Clear Silicone Rubber Sheet 1.2mm x 330mm x 330mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal | Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 after recieved your payment | Packaging Details | packed in cartons |
| Application | special for iroing table | Surface | double impression fabric |
| Tensile Strength | 200Psi | Hardness | 10-30 shore a |
| Elongation | 100% | Density | 0.6-1.0g/cm³ |
| Thickness | 0.5mm-50mm | Top | impression fabric |
| Temperature Resistance | -60°C to +260°C | Usage | Widely Used |
| Size | Customer's Drawings | Top Material | Virgin Silicone with Rough Surface |
| Packing | in rolls and pallets | Working Press | 10kgs |
| Service | OEM ODM | Uv Resistance | Excellent |
| Shape | Rectangle | Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1002 | Certification | RoHs/FCC/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | silicone gasket sheet ,flexible rubber sheet | ||
| Property | Specification |
|---|---|
| Cell Type | Closed Cell |
| Material | Virgin Silicone Sponge |
| Color | Dark Red, White, Grey, Black, Beige, Brown, Blue, etc. |
| Surface | Double Impression Fabric |
| Tensile Strength | 100-200 PSI |
| Hardness | 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40+/-5 Shore A |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.5-1.0 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C to +220°C (momentary 260°C) |
| Thickness | 1.5-50 mm |
| Width | 0.1-1.5 m (maximum 1.5 m for thickness >5 mm) |
| Length | 0.1-10 m |
| Property | Specification |
|---|---|
| Cell Type | Open Cell |
| Material | Virgin Silicone Sponge |
| Color | Blue, Red, Yellow, etc. |
| Surface | Natural Surface |
| Tensile Strength | 100 PSI |
| Hardness | 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45+/-5 Shore A |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.15-0.45 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C to +220°C (momentary 260°C) |
| Thickness | 6, 8, 10, 15 mm |
| Width | 1.0, 1.5 m |
| Length | 5-10 m |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!