| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union, |
| Supply Ability | 20000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment |
| Packaging Details | packing in rolls, bags and pallets |
| Thickness | 0.2mm-50mm |
| Material | Silicone Rubber |
| Tear Strength | 25-50N/mm |
| Aging Resistance | Excellent |
| name | Silicone Rubber Sheet |
| Ozone Resistance | Excellent |
| Color | White, Black, Red, Blue, Etc. |
| Length | 1m-20m |
| Flammability | UL94-V0 |
| Bottom | adhesive 3M glue |
| Voltage | As Per The Buyer's Request |
| Hardness | 30-80 Shore A |
| Application | Sealing, Insulation, Gasketing |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Finish | Smooth or Textured finish |
| Tear Resistance | 25-35 kN/m |
| Working Temp | -40^C ~ +260^C |
| Top Layer | 10^7-10^9Ω |
| Packing | in rolls and pallets |
| Temperature Range | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1001 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade No Smell Silicone Rubber Sheet with Customized Size for Various
High Temp Resistant Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thick FDA RoHS
Aging Resistant Silicone Sponge Rubber Sheet 1-50mm Thick for Ironing Tables
10 Shore A Clear Silicone Rubber Sheet 1.2mm x 330mm x 330mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union, | Supply Ability | 20000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment | Packaging Details | packing in rolls, bags and pallets |
| Thickness | 0.2mm-50mm | Material | Silicone Rubber |
| Tear Strength | 25-50N/mm | Aging Resistance | Excellent |
| name | Silicone Rubber Sheet | Ozone Resistance | Excellent |
| Color | White, Black, Red, Blue, Etc. | Length | 1m-20m |
| Flammability | UL94-V0 | Bottom | adhesive 3M glue |
| Voltage | As Per The Buyer's Request | Hardness | 30-80 Shore A |
| Application | Sealing, Insulation, Gasketing | Tolerance | ±0.1mm |
| Finish | Smooth or Textured finish | Tear Resistance | 25-35 kN/m |
| Working Temp | -40^C ~ +260^C | Top Layer | 10^7-10^9Ω |
| Packing | in rolls and pallets | Temperature Range | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
| Brand Name | 3A Rubber | Model Number | 3A1001 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 2mm heat resistant silicone rubber sheet ,grey heat resistant silicone rubber sheet ,2mm high temp silicone rubber sheet | ||
Silicone Rubber Sheet is a flexible, durable, and reliable material made of silicone rubber suitable for numerous industrial and commercial applications. Available in multiple colors including white, black, red, and blue, with customizable options to meet specific requirements. Standard widths range from 1m to 2m.
| Property | Value |
|---|---|
| Color | White, Black, Red, Blue, etc. |
| Specific Gravity | 1.2g/cm³ |
| Flammability | UL94-V0 |
| Tensile Strength | 6-14Mpa |
| Ozone Resistance | Excellent |
| Aging Resistance | Excellent |
| Elongation | 200-500% |
| Length | 1m-20m |
| Hardness | 20-80 Shore A |
| Thickness | 0.2mm-50mm |
Silicone Rubber Sheet offers a unique combination of properties making it ideal for applications requiring high temperature resistance (-60°C to +200°C), high elongation (200-500%), and UL94-V0 flammability rating. Its versatility makes it suitable for:
The material is resistant to flex fatigue, UV radiation, ozone, oxidation, and harsh chemicals, with easy fabrication capabilities for various thickness requirements.
Silicone rubber sheets are typically packaged in:
Protective packaging such as bubble wrap is used to prevent damage during transit.
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!