| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P,,Alipay,Wechat |
| Supply Ability | 1000000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packing in rolls and pallets |
| Surface | smooth/smooth |
| Material | 100% virgin silicone material |
| Quality | food grade without smell |
| Tensile strength | 7.5Mpa |
| Hardness | 10-80 Shore A |
| Elongation | 350% |
| Density | 1.25g/m3 |
| Thickness | 0.5mm, 1mm, 2mm, 3mm, 5mm, etc. |
| Width | 1m, 1.2mm |
| Length | 10-20m |
| Application | for Washer, Gasket |
| Working Temperature | -40^C ~ +260^C |
| Temperature Range | -50℃ to 200℃ |
| Finish | Smooth or Textured finish |
| Compliance | FDA, LFGB, RoHS, REACH, Custom |
| Chemical Resistance | Yes |
| Temperature Resistance | -60°C to 230°C |
| Color | Transparent, Red, Blue, Black, White, Grey, etc. |
| Flameresistance | UL94V-0 |
| Gasket | As per the buyer's drawing |
| Usage | silicone pad |
| Rubber Name | Silicon Sheet |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1001 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade No Smell Silicone Rubber Sheet with Customized Size for Various
High Temp Resistant Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thick FDA RoHS
Aging Resistant Silicone Sponge Rubber Sheet 1-50mm Thick for Ironing Tables
10 Shore A Clear Silicone Rubber Sheet 1.2mm x 330mm x 330mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P,,Alipay,Wechat | Supply Ability | 1000000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 working days after received your payment | Packaging Details | Packing in rolls and pallets |
| Surface | smooth/smooth | Material | 100% virgin silicone material |
| Quality | food grade without smell | Tensile strength | 7.5Mpa |
| Hardness | 10-80 Shore A | Elongation | 350% |
| Density | 1.25g/m3 | Thickness | 0.5mm, 1mm, 2mm, 3mm, 5mm, etc. |
| Width | 1m, 1.2mm | Length | 10-20m |
| Application | for Washer, Gasket | Working Temperature | -40^C ~ +260^C |
| Temperature Range | -50℃ to 200℃ | Finish | Smooth or Textured finish |
| Compliance | FDA, LFGB, RoHS, REACH, Custom | Chemical Resistance | Yes |
| Temperature Resistance | -60°C to 230°C | Color | Transparent, Red, Blue, Black, White, Grey, etc. |
| Flameresistance | UL94V-0 | Gasket | As per the buyer's drawing |
| Usage | silicone pad | Rubber Name | Silicon Sheet |
| Brand Name | 3A Rubber | Model Number | 3A1001 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS | Place of Origin | China |
| High Light | 7.5Mpa Silicone Rubber Roll ,10mm Silicone Rubber Sheet ,60 Shore A Silicone Sheet | ||
| Material | 100% virgin HTV silicone material |
|---|---|
| Grades Available | Industrial grade, food grade, medical grade, FDA grade with postcured |
| Quality Options | High tear resistant, middle tear resistant, general tear resistant |
| Available Colors | Translucent, dark red, black, milk white, grey, blue, etc. |
| Surface Finishes | Smooth/smooth, smooth/impression fabric, smooth/sand or double impression fabric |
| Reinforcement Options | Insert 1 PLY fiberglass fabric, aramid fabric or wire mesh SS201, SS304, SS316 |
| Technical Properties |
|
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!